Przewodnik po Krakowie

Jeśli jesteś już w Krakowie, uważasz, że Twoja wiedza na temat tego miasta nie jest proporcjonalna do jego rangi, nie trać czasu na teoretyczne nadrabianie zaległości. Zamiast siedzieć nad kolejną grubą książką i wertować ją, strona po stronie, wyjd¼ na pole i rozglądnij się! Kraków, poprzez swoją architekturę, zabytki czy muzea, sam opowie Ci swoją historię.

Zabytkowa mapa Krakowa to kilka najważniejszych kątów, pod jakimi można ów miasto badać. Turystyczny krajobraz tego miasta tworzą przede wszystkim: wszelkiego rodzaju zabytkowa architektura mieszkalna (starodawne kamienice, pomniki, poszczególne zabytki, itd.), zabudowania kościelne oraz budujące zarówno polską tradycję - krakowskie historyczne uczelnie wyższe i muzea, jak choćby Muzeum Narodowe.
Stare Miasto i Rynek Główny, Sukiennice, czyli średniowieczny budynek od wieków służący kupcom... Kościół Mariacki, w którym podziwiać możesz monumentalne dzieło Wita Stwosza... To centrum miasta. Spacerując Drogą Królewską dostaniesz się w stronę wzgórza Wawel, gdzie wznosi się Zamek Królewski. U jego podnóży znajduje się smocza jama, według legend, zamieszkiwana w zamierzchłych czasach przez słynnego smoka wawelskiego nawiedzającego Kraków i porywającego krakowskie królewny.
Idąc ulicą Grodzką nie możesz przegapić też szeregu zabytkowych kościołów, należących do zespołów klasztornych Dominikanów i Franciszkanów. Spacerując rozglądaj się wokoło. Zobaczysz piękne i stare kamienice, które wraz z kościołami tworzą zabytkowy charakter miasta.
Opuszczając Stare Miasto pierwszym miejscem, które powienieneś odwiedzić jest Kazimierz - dzielnica zamieszkiwana niegdyś przez ludność ¯ydowską. Choć współczesny Kazimierz ma już zupełnie inny charakter, to kulturalne pozostałości tamtych czasów wciąż istnieją. Zabytkowa synagoga i koncert muzyki klezmerskiej to tylko niektóre atrakcje, jakimi kusi ta dzielnica. Gdy zmęczony natłokiem i hałasem miejskiego życia postanowisz chwilę odpocząć, Kazimierz oferuje Ci masę zróżnicowanych knajp i restauracji, gdzie możesz usiąść i zrelaksować się. Jeśli jednak odpoczynek to dla Ciebie miejsca zielone to wybierz się na jeden z charakterystycznych tylko dla Krakowa Kopców (Kraka, Kościuszki, Piłsudskiego, Wandy). Natomiast - jeśli lubisz podejmować wyzwania i chciałbyś poznać kolejne, mniej znane, ale nie mniej fascynujące oblicze Krakowa, jed¼ do Nowej Huty - dzielnicy będącej pozostałością po czasach PRLu. Kontakt z tą częścią miasta to swoista podróż w czasie, wgląd w zindustrializowany mechanizm przeszłości.

Nie sam Kraków jednak powoduje, żę Polska jest tak fascynująca i ciekawa, to również Warszawa, Wrocław czy Zakopane. Ruszaj więc w drogę!!!

Powyżej: Kraków wciąga...Zobacz co Cię czeka, gdy zostaniesz tutaj zbyt długo...Poniżej: Nie trzeba chodzić do muzeum i czytać grubych książek, aby poznać historię. Pozostałości po niej są wszędzie.Kraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours

 


Kalendarium najciekawszych wydarzeń w lutym 2020
#Od 12 lutego: Wystawa "Futuronauci", Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca. #Lodowiska w Krakowie: Na łyżwach można poje¼dz...


Jean Louis David

reviewed on 23.12.2023
"Pani kierowniczka salonu w C.H Serenada odmowila dalszych prac (20.12.2023), a na moje pytanie o to, czy uzyskany efekt, to jest dobra robot..."
napisz własną opinię


Krakw - dojazd
Krakw - komunikacja
wyszukiwarka
Wypożycz Samochód
Strefy Parkingowe
Nieruchomości
Krakowska Karta Turystyczna
Lotnisko Balice
Kafejki Internetowe
Internet Cafe
Bezdroża - przewodnik po Krakowie


Kąpieliska w Krakowie
Doroczne wydarzenia
Kopce w Krakowie
Szkoły Wyższe
Szkoły Językowe
Informator studencki
Nowa Huta
Sport w Krakowie
Kraków - Muzea
Kraków - Kościoły
Kraków - zabytki
Kazimierz
Krakowskie place
Secesja w Krakowie
Krakowskie dzielnice
Tereny zielone
Muzeum Narodowe w Krakowie
Kraków dla dzieci


Andrzejki
Ars Cameralis
Jazz w Krakowie
Wielopole 15
Kraków nocą
Teatr £a¼nia Nowa


e-warszawa.com
Lviv Life
KONKURS LEXMARK
Klub Plastic
e-zakopane.com
e-wroclaw.com
Wrocław Expo 2012
Ogłoszenia