Kazimierz w Krakowie

Nie sposób wyobrazić sobie całego uroku miasta Kraków, czaru i mocy tego miasta bez jego integralnej części i jednej z najbardziej charakterystycznych dzielnic – Kazimierza.
To, z czym on kojarzy nam się w dniu dzisiejszym to przede wszystkim bogate dziedzictwo kultury żydowskiej. Masa urokliwych kawiarenek , pubów, restauracji, jakich nie ma w żadnym innym mieście, w których jednocześnie można odpocząć od zatłoczonego i kolorowego Rynku Głównego, dopisuje przysłowiową kropkę nad "i".

Kazimierz nie zawsze był wewnętrzną dzielnicą Krakowa. Jego historia sięga czasów, gdy istniał on jako odrębne miasto, do roku 1355. Założona przez króla Kazimierza III wielkiego, miejscowość , chroniła południową stronę ówczesnej stolicy Polski. W tych czasach, Kraków należał do największych i najsilniejszych miast w tej części Europy. W związku z jego rozwojem i pozycją, jaką wówczas zajmował, był on bardzo atrakcyjnym miejscem dla migrujących ludów, również dla ludności żydowskiej. W związku z ustawodawstwem, wydanym przez Kazimierza III Wielkiego, ¯ydzi byli uznawani za pełnoprawnych członków miasta i społeczności, co wpłynęło w dużym stopniu na ich stopniowy napływ właśnie tutaj.
Właściwe wyodrębnianie krakowskiej społeczności żydowskiej nastąpiło dopiero za panowania króla Jana Olbrachta. Na terenach dawnej wsi Bawół w roku 1495 utworzono dzielnicę, przeznaczoną właśnie dla tej ludności – "miasto żydowskie". Wkrótce powstały liczne synagogi, szkoły i uczelnie, cmentarze a także okazałe domy mieszkalne, szczególnie szybko bogacących się kupców i bankierów żydowskich.
Na przenoszenie się ¯ydów na teren Kazimierza duży wpływ miała budowa Uniwersytetu Krakowskiego, którego rozpiętość terenowa była na tyle duża, że część ludności musiała wysprzedawać swoje nieruchomości, zlokalizowane na Rynku Głównym, przenosząc swoje posiadłości na tereny dawnej wsi Bawół.
Wkrótce żydowski Kazimierz stał się niepficjalną stolicą ¯ydów w Polsce, a przez jakiś czas również – na świecie. Przybywali tutaj wypędzeni z innych krajów w okresie kontrreformacji. Spustoszeniu i zrujnowaniu, Kraków, jak i Kazimierz uległ podczas panowania dynastii Wazów i rozgrywek pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami rodu, szwedzkimi i polskimi.
Kazimierz oficjalnie został się krakowską dzielnicą w czasie, gdy w Polsce obradował Sejm Czteroletniego. Odrębne istnienie obu miast było bezcelowe, więc postanowieniem Komisji Dobrego Porządku utworzono jedną całość. Odrębność "miasteczka żydowskiego" została kompletnie zlikwidowana w czasie istnienia Wolnego Miasta Krakowa, w latach 1815-1846, oraz okres autonomii galicyjskiej (1866-1918).
Niewątpliwie największą tragedią ¯ydów była II Wojna ¦wiatowa. Stworzenie getta, w którym ich ulokowano, a następnie zlikwidowania tej społeczności kompletnie wytępiło albo doprowadziło do masowej emigracji do Izraela polskich ¯ydów.

Pozostałości po dawnym Kazimierzu, jego kulturze i przeszłych czasach funkcjonują w postaci zabytkowych synagog, placów: Nowego i Wolnica czy przede wszystkim - ul. Szerokiej, na której co roku organizowany jest Festiwal Kultury ¯ydowskiej. Muzea zbierają eksponaty i dorobek kulturalny zarówno polskich, jak i światowych ¯ydów. Impreza ta przenosi tradycje tej ludności we współczesność, ściągając na Kazimierz coraz większą liczbą ludzi zafascynowanych tym miejscem.

Obecnie, dzielnica ta należy do najpopularniejszych w Krakowie, przyciągając masę turystów, zafascynowanych tutejszą kulturą, klimatem i specyfiką. To również centrum nocnego życia – klubów, kawiarenek, knajpek których jest tutaj od liku, tak że każdy znajdzie coś dla siebie. Kultura i wszelakie wydarzenia kulturalne przenikają się z czystą rozrywką, żyjąc z nią w idealnym i owocnym konglomeracie. Obok koncertu jazzowego czy ciekawego spektaklu natrafić można na dobrą imprezę taneczną, przy nowoczesnych d¼więkach w jednym z tutejszych klubów.Kraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours
Cracow Life Poster
Mamy Mapkę!!!

 


Tętno Kazmierza
Warszawa
Synagogi krakowskie
Kraków - Kościoły
Bezdroża - przewodnik po Krakowie
Kraków - muzea
Kraków dla dzieci

dodaj komentarz

"Wtulić się w poduchę, odpocząć na chwilę od rzeczywistości - marzenie każdego. Szczególnie dzieci. Dlatego rusza akcja PokójBurrito.pl"

CPES Parasol
18.12.2016
Ocena
5/5

"polecam jako insidekrakow.pl"

insidekrakow
15.09.2016
Ocena
5/5

"polecam ten artykuł -> https://apartamenty-florian.pl/krakow/kazimierz-dzielnica-zydowska-zwiedzanie"

Greg
17.11.2015
Ocena
4/5

"I Love Poland I like best in Crakow :) a beautiful city, a lot of interesting places to visit and delicious food. I recommend the tour m.travelis.eu :) "

nick22
26.04.2013
Ocena
5/5

"jest supcio"

mariolsia
21.05.2010
Ocena
5/5

"Kazimierz to najlepsze zapiekanki oczywiście od Endziora!!!! "

aga
09.12.2009
Ocena
3/5

"jestem zachwycony Kazimierzem w Krakowie!! Jestem z Warszawy, długo nie mogłem się zdecydować na wycieczkę do Krakowa by zwiedzić Kazimierz, ale wreszcie się udało......i nie żałuję!!! Otwarci ludzie, świetna atmosfera, urocze knajpki,i to co lubie.....wysmienite piwo....Smok a tak naprawdę jego "Smocza Jama" zachęca....by zostać na dłużej....ale wrócę tam....wrócę by posiedzieć dłużej.....fajnie jest przyjechać w nowe miejsce, a czuć się jak w domu....gorąco polecam... Kris"

krzysztof
04.12.2009
Ocena
5/5

"Kochani! Zamieszkajcie na Kazimierzu przez kilkanaście dni.Wasze zachwyty tym miejscem szybko stopnieją jak krakowski Snieg.Tutaj zobaczysz brud,poczujesz smród oleju,zapiekanek i piwa - a wieczorami i nocami usłyszysz piski,wrzaski i wulgarne okrzyki. Tak wygląda tzw.rewitalizacja Kazimierza. Smutne -co?"

Wiktor
21.09.2009
Ocena
3/5

"Bylem, widzialem i sie zakochalem. Na co dzien mieszkam w Warszawie, moja Pani w Poznaniu i wybralismy sie do Krakowa. Lezal snieg kiedy tam wchodzilem. Miejsce magiczne. Wrazenia, doznania trudne do opisania. Zazdroszcze tym ktorzy tam mieszkaja. pzdr,"

Krzysiek
19.11.2007
Ocena
3/5

"Ostatnio odkryłam w Krakowie bardzo warszawskie miejsce. Przy ulicy Szpitalnej, po lewej stronie, znajduje się nowo otwarta kafejka nietypowa dla tego miasta, za to bardzo przypominająca te, które odwiedzam w Warszawie. Mam niestety słabą pamięć do nazw knajpek i klubów. Polecam też wizytę na Kazimierzu - w Singerze bardzo miło siedzi się przy stolikach zrobionych ze starych maszyn do szycia. Jeżeli ktoś lubi tradycyjną żydowską muzykę, to polecam gorąco restaurację Ariel, gdzie bardzo często odbywają się fantastyczne koncerty. Moim zdaniem najpiękniejszą i najmilszą knajpką w Krakowie, gdzie bardzo często bywam, jest maleńka grecka tawerna przy Starowiślnej. Tam można się poczuć naprawdę jak w Grecji nie wyjeżdżając z Krakowa."

Halinka Mlynkowa
04.11.2007
Ocena
4/5

"Wszystkim zawsze polecam, by zobaczyli Kazimierz. Dla mnie osobiście najpiękniejsze w Krakowie są jednak dziedzińce wszystkich kolegiów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ze względów sentymentalnych najbardziej lubię ten przy Gołębiej 20, w Instytucie Polonistyki, gdzie studiowałam, ale absolutnie wszystkie są warte zobaczenia. Dawno temu moim ulubionym miejscem, gdzie lubiłam wypić kawę, była Jama Michalikowa, dziś odwiedzam głównie piwnice. Lubię tę naprzeciwko Collegium Maius, gdzie znajduje się doskonała włoska restauracja, albo tę przy ul. Kanoniczej 15, gdzie można spróbować świetnych potraw kuchni ukraińskiej."

Jozefa Hennelowa
04.11.2007
Ocena
4/5

"Tak jak Stare Miasto eksploruje wyjątkową koncentrację najważniejszych budowli zabytkowych, Kazimierz dziedzictwo kultury żydowskiej, Podgórze mogłoby kusić niepowtarzalnym parkiem z widokiem na całe miasto. We wszystkich szanujących się miastach Europy właśnie takie miejsca są reklamowane, specjalnie przystosowane dla ruchu turystycznego i ściągają tłumy. Ale Kraków dalej nie wie co ma cennego pod ręką. 4)Na koniec trochę przyrody: Trasa turystyczna spod Wawelu do zachodnich krańców Lasu Wolskiego to absoluny unikat wśród wielkich miast Europy. Połączenie licznych a wyjątkowych obiektów kulturowych walorów krajobrazowych Sikornika i obrzeży Lasu Wolskiego i wielkiego zespołu przyrodniczego (łąki, lasy) położonego w odległości półgodzinego spaceru z centrum miasta. Niestety próba wykorzystania tego atutu, czego przygotowaniem był powołany Zwierzyniecki Park Kulturowy, została storpedowana przez paru deweloperów i właścicieli działek"

Mateusz
13.10.2007
Ocena
3/5

"co ma piernik do Krakowa ? stagi......KAZIMIERZ IS THE BEST ! "

hola
13.09.2007
Ocena
3/5

"do kasi i bardzozlegomisia . kasiu byla krakowianko chyba jednak za czesto nie odwiedzasz krakowa i nic nie wiesz co dzieje sie aktualnie. stagi tzw.kawalerowie sami sobie zapracowali na to ze nie sa wpuszczani do wszystkich knajp.a prosili o to inni turysci ktorzy nie zawsze chca ogladac watpliwej urody szczegoly anatomiczne pijanych angoli , czy ty wlasciwie widzialas jak oni sie "bawia" ? czy tylko czytalas kartki ze nie wpuszcza sie pijanych w grupie powyzej 5 osob ? nawet obcokrajowcy -wlasciciele knajp tak robia ! nie sami polacy ! chociaz kazdy chce zarabiac na turystach ! zlymisio ! aty wiesz co to jest tradycja i atmosfera danego miejsca ? endzior inne "zapiekanki" sa potrzebne w tym miejscu to swoisty punkt kontaktowy po wyjsciu z knajp byles tam kiedy w nocy ???? jak nie to idz ! po co knajpa w tym miejscu? to jest folklor i i tak ma byc ! endzior jest bardzo chwalony przez turystow ! nigdzie nie zjesz takiego schabowego lub plackow jak tam ! tak samo jak lepszej kielbasy z rusztu nie zjesz pod hala na grzegorzkach ! kasia i b.z.misio sprobujcie prawdziwego nocnego zycia kazimierza !!! przestaniecie pisac takie "dziwne" rzeczy ."

weronika
10.08.2007
Ocena
5/5

"Pochodze z Krakowa a od 2 lat mieszkam w Anglii odwiedzajac Krakow co pare miesiecy i jakies wielkiej zmiany w zachowaniu ludzi na ulicach Krakooowa nie zauwazylam. Rowniez uwazam ze wywieszanie kartek na drzwiach knajp w stylu Pijanym Anglikom wstep zabroniony jest niesmaczne. Krakow musi sie zastanowic czy z miasta zarabiajacego z goszczenia kawalerow na stag parties woli stac sie miastem zasciankowym gdzie tylko rodzimi pijacy maja prawo sie bawic?? Jesli ma na celu byc tylko miastem kultury i nauki to trzeba wiecej inwestowac w te dziedziny bo poki co oferta z tej branzy jest raczej mizerna w porownaniu do innych miast Europy ktore zarabiaja glownie na imprezach kulturalnych. Sama bedac rodowita Krakowianka i kochajac swoje miasto mysle ze Krakow potrzebuje znalezc jakis pomysl na siebie bo samo bycie Krakowem juz przestalo byc atrakcyjne. Swiat idzie do przodu. A poza tym skoro w UK pijani Polacy okupuja lawki w parku i miejskie skwerki to w mysl wymiany kuluralnej Anglicy przyjezdzaja lobuzowac do Polski ..."

kasia
03.07.2007
Ocena
3/5

"Czy sie to komu podoba czy nie kazimierz juz jest zupelnie zrewolucjonizowany. Pamietam jak glowna knajpa na Kazku byl Singer i oprocz tego mozna tam bylo tylko dostac elegancko po pysku. A teraz - knajpy wokolo, w lecie super klimat, koncerty... Sa miejsca kultowe (Alchemia i Kolory) i neo-kazimierzowe (Zblizenia, Flower- Power) - to zle? Nie wiem dlaczego wam sie nie podoba pomysl kanjpy w okraglaku - to swietne miejsce i budynek. Mozna by tam zrobic cos naprawde ciekawego. Teraz jest tam kilka sklepikow i otwarty wieczorem Endzior i dwie inne dziuple z zapiekankami. Oprocz w.w. w okolicy jest jeszcze pewnie z 5 takich punktow z zarciem. Po cholere trzymac tam Endziora i tym podobne budy ktore tchna czasami ukladu warszawskiego? Nie moznaby zrobic tam fajnej knajpy, na dachu scene. A stragany - mozna tak zaprojektowac, ze w dzien sluza do handlu marchewka a wieczorem zmieniaja sie w stoliki, gdzie mozna sie napic browarka i zjesc cos milego, dodac jeszcze mala rzezbe uzupelniajaca krajobraz (jak Filutek w Toruniu, czy Piotr S. na rynku) Niesamowice mnie denerwuj, ze wieczorem stragany zamyka sie na klodke, a dawniej mozna bylo na nich usiasc - to waszym zdaniem fajne? Dlaczego zamiast wymislic cos ciekawego w tym cudnym miejscu - wszycy sobie podkladaja noge? Prawda jest, ze jak sie za to wezma radni - to sie skonczy na tym, ze najpeirw beda przekrety z przetargiem, a potem ten co da najwieksza lapowke otworzy tam cos ala Swiniarnia - czyli min. nakladu, max. darcia skory (stare krakusy wiedza o co idzie ) "

bardzozlymisio
12.04.2007
Ocena
4/5

"najsuperniejszy na kazimierzu jest Singer ! uwielbiam to miejsce, od lat tam zagladam i uwazam ze jest the best !"

dora
11.04.2007
Ocena
5/5

Krakw hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Krakw Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515