Synagogi na Kazimierzu

Historia i kulturalny dobytek Kazimierza w Krakowie to świetny przykład na to, że jest szansa na owocne współistnienie odmiennych kultur. Pomimo różnic kulturalnych, społecznych czy religijnych przez wieki żyły tutaj narody Chrześcijan i ¯ydów. Oprócz kilku katolickich Kościołów znajdziemy na Kazimierzu obecnie 7 Synagog żydowskich. Istnienie świątyń jest wyczerpującym dowodem na możliwość tak zawiłej wydawałoby się koegzystencji kultur i narodów. O nie opowiedzieć może nam jedynie ta część Krakowa.

Synagoga Stara:

Ul. Szeroka 24

To najstarsza zachowana synagoga w Polsce. Jej historia sięga XIV wieku. Miejsce to przeżyło wiele tragicznych momentów, szczególnie podczas II Wojny ¦wiatowej, kiedy zostało w dość poważny sposób zdewastowane i rozkradzione przez hitlerowców. W obecnej postaci jest połączeniem gotyckich i renesansowych elementów. Od roku 1958 istnieje jako Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Muzeum Judaistyczne. Gromadzi zabytki z zakresu historii i kultury ¯ydów. Od przedmiotów użytku obrzędowego, te, dotyczące charakterystycznego życia rodzinnego i prywatnego po bibliotekę z bogatym księgozbiorem.

Synagoga Izaaka Jakubowicza

Ul. Kupa 18

Największa spośród krakowskich synagog pochodzi z XVII wieku. Ufundowana została przez przewodniczącego kahału ¯ydów z krakowskiego Kazimierza Izaaka Jakubowicza. Kompletnie zrujnowana i ograbiona podczas II Wojny ¦wiatowej obecnie zawiera w sobie Centrum Edukacji ¯ydowskiej, w ramach której realizowany jest projekt "Synagoga Izaaka". Od 1997 roku synagoga jest otwarta dla zwiedzających.

Synagoga Kupa

Ul. Warszauera 8

Powstała w wieku XVII, z funduszy kahału oraz pó¼niejszych funduszy cechu złotników. Cechą charakterystyczną Synagogi jest położona od północnej strony ulicy Kupa - bożnica, która przez wieki pełniła różnorodne, czasem nietypowe funkcje. Od miejsca modlitewnego po wytwórnię macy czy rytulaną rze¼nię drobiu.
Synagoga ta zwana była również "Szpitalną" czy "Ubogich", ze względu na funkcjonujący przy niej szpital.

Synagoga Poppera

ul. Szeroka 16

Obecnie funkcjonuje jako siedziba Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, gdzie dzieci uczestniczą w zajęciach plastyczncyh oraz zapoznają się z historią narodu żydwowskiego. Ufundowana została przez bogatego kupca Wolfa Poppera na początku XVII wieku. Bożnica w Synagodze Poppera należała do najbogacej wyposażonych wśród krakowskich. Nie pomogło jej to zbytnio, gdyż pó¼niejsi spadkobiercy nie mogli utrzymać jej wyposażenia. W związku z tym niewiele pozostało po dawnym bogactwie wnętrza, a obecne prace konserwatorskie opierają się jedynie na otynkowaniu i wymianie okien.

Synagoga Remuh

ul. Szeroka 40

W przeciwieństwie do innych krakowskich Synagog, właśnie ta, - do dziś regularnie przeprowadza nabożeństwa. Jej historia sięga wieku XVI i XVII. Właśnie tutaj znajduje się krzesło, na którym według legendy siedział Remuh ( skrót od Rabin Mosze - tak zwany był uczony filozof - Mojżesza Isserles, na cześć którego nazwano światynię ) i z szacunku dla niego nikt na nim nigdy nie siada. Przy Synagodze Remuch, zwanej również Nową znajduje się Cmentarz Remuh - kirkut.
Nabożeństwa odbywają się tutaj w piątki o zachodzie słońca i w soboty o 9.00.

Synagoga Tempel

ul. Miodowa 24

Wolnostojąca Synagoga została wybudowana w stylu mauretańsko-renesansowym, w chwili obecnej ma eklektyczny charakter, wykazując się nawet domieszką elementów neoromańskich. Prowadząca w dniu dzisiejszym nabożeństwa od czasu do czasu, istnieje od XIX wieku. Przez lata nieakceptowana przez ortodoksyjną ludność żydowską, obecnie jest jedyną na świecie Synagogą Izraelitów reformowanych.

Synagoga Wysoka

ul. Józefa 38

Nazwa tej pochodzącej z XVI wieku Synagogi związana jest z salą modlitewną, znajdującą się na piętrze, co jest ewenementem w Polsce. Do dnia dzisiejsego dokonano wiele rozbudowań i zmian w strukturze świątyni. Obecnie można tam zobaczyć ekspozycję zdjęć, poświęconą zwyczajom i tradycjom społeczności żydowskiej z okresu międzywojennego. Synagoga jest obiektem, który stanowi wartość zabytkową i od 2005 roku otwarta jest dla zwiedzających.



Kraków Hotele

 


dodaj komentarz

"do synagogi tempel wstęp 2 zł, mężczy¼ni zakładają te czapeczki"

janek
08.10.2011
Ocena
4/5

"5 zł za wejście do każdej synagogi w krakowie"

d.
04.08.2011
Ocena
3/5

"nie tylko mezczyzni zakladaja takie specjalne czapki na glowe i placi sie za wstep "


30.06.2009
Ocena
3/5

"czy wchodzac do synagogi trzeba zdejmowc buty?"

darek
20.06.2009
Ocena
3/5

Krak¨®w hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Krak¨®w Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515