Kraków - Kościoły i klasztory

Polska to bardzo religijny kraj. Religia to integralna część naszej tradycji, historii i zbiorowej tożsamości. Polacy to naród, który traktuje swoją wiarę i religijność w szczególny sposób. Jesteśmy bardzo przywiązani do duchowej sfery naszego życia, dając temu wyraz w wielu niecodziennych, jak i codziennych sytuacjach.
Nie dziwi więc fakt, że w mieście takim jak Kraków, gdzie tradycja i historia mają tak ogromne znaczenie, wszelkie kościoły, cmentarze, kopce i inne obiekty sakralne stanowią jeden z głównych elementów, tworzących zabytkowy charakter miasta.

Na zabytkowej mapie miasta Kraków to około 360 zabytkowych kościołów, w większości przypadków o niewątpliwym znaczeniu historycznym. Nawet prawdziwemu pasjonatowi czy historykowi będzie ciężko je wszytskie zobaczyć, więc skoncentrujmy się na najważniejszych spośród nich.

Stare Miasto i Wawel:

Każdy choć przynajmniej w zarysach zaznajomiony z historią Krakowa zostanie oczarowany bogactwem kulturalno - zabytkowym, jaki znajdziemy w Zamku Królewskim na wzgórzu Wawel. To tutaj znajduje się Katedra św. Stanisława i św. Wacława, gdzie koronowani byli królowie polscy, stanowiąca również miejsce ich spoczynku. Od Władysława I £okietka po Augusta II Mocnego, członkowie rodzin królweskich, biskupowie polscy, ale również takie postacie, jak Józef Piłsudski czy Adam Mickiewicz spoczywają właśnie tutaj.
W drodze z Wawelu, podążąjąc ulicą Grodzką szlakiem Drogi Królewskiej natkniemy się na Kościół św. Piotra i Pawła. Zbudowany pierwotnie dla sprowadzonego przez Zygmunta III Wazę zakonu jezuitów, pełnił przez lata różnorodne funkcje, od bycia kościołem garnizonowym, po siedzibę władz Rzeczypospolitej Krakowskiej, stając się w końcu własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego. To wspaniały przykład baroku w jego początkach.
U wylotu ulicy Grodzkiej, już na płycie Rynku Głównego wznosi się jeden z najstarszych w Krakowie - Kościół św. Wojciecha. Jego historia sięga nawet XI i XII wieku, zachowując sporo z romańskiego charakteru. Tak jak znajdujący się na Grodzkiej Kościół św. Andrzeja, łącząc wygląd romańskiej bryły z całkowicie barokowym wnętrzem.
Pozostając na obrzeżach Rynku Głównego znajdziemy kolejne przykłady bogactwa barokowego wnętrza, czyli przede wszystkim rozmaitość przedstawień oddanych w rze¼bach czy malowidłach, jak choćby w kościele przy ulicy św Anny czy w położonym na rogu ulic św. Tomasza i Szpitalnej - niewielkim kościółku. Idac w stronę ulicy św. Jana, w miejscu, w którym przecina ona św. Tomasza znajduje się kolejny najstarszy obiekt sakralny miasta Kraków - Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Pierwsza wzmianka ¼ródłowa o nim pochodzi z roku 1308.Poza tym reprezentuje on popularny w Krakowie typ bezwieżowy.
Centralnym punktem na mapie zabytkowo - sakralnego Krakowa jest niewątpliwie Kościół Mariacki, z Bazyliką pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Sięgający swym pochodzeniem jeszcze okresu przedlokacyjnego, pełnił funkcje fary miejskiej. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest słynny ołtarz Wita Stwosza, wykonany w latach 1477-89, ale również unikatowe witraże z XIV wieku oraz polichromia, którą wykonał m.in. Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański, według projektu Jana Matejki.
Przy ul. Loretańskiej, na przeciwko wylotu ul. Kapucyńskiej znajduje się niewielki, skromny, barokowy Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, należący do zgromadzenia zakonnego kapucynów.

Kazimierz

W związku z tym, że krakowski Kazimierz niegdyś stanowił całkowicie żydowską dzielnicę, będąc domem dla ogromnej ilości przedstawicieli polskiej społeczności żydowskiej, znajdują się tutaj historyczne synagogi: sześć dużych ortodoksyjnych (Stara, Remu, Wysoka, Izaaka, Poppera i Kupa) i postępowa, czyli w tzw. Templu na Podbrzeziu. Kazimierz to miejsce, gdzie asymilowały się ze sobą dwie odrębne kultury: żydowska, ale również rzymsko - katolicka. To wyznanie ma również tutaj swoje świątynie.
Na rogu ulic Skałecznej i Augustiańskiej, w pobliżu Skałki znajduje się najpiękniejszy z kościołów miasta Kraków - św. Katarzyny, zarządzany przez augustianów. Zbudowany z fundacji Kazimierza Wielkiego to jeden z najczystszych przykładów gotyku. W narożniku Pl. Wolnica, na rogu ulic Bożego Ciała i w. Wawrzyńca, znajduje się Kościół Bożego Ciała, należący do kanoników regularnych. Stanowił jeden z podstawowych elementów tworzącego się Kazimierza, tutaj jest również tablica nagrobna Bartłomieja Berecciego - autora kaplicy Zygmuntowskiej w katedrze wawelskiej. Przy ulicy Krakowskiej natomiast wznosi się póżnobarokowa świątynia, pierwotnie należąca do trynitarzy - Kościół św. Trójcy.

Inne:

Zabytkowe obiekty sakralne nie znajdują sie jedynie w centrum Krakowa. Gdy już postanowimy opuścić Stare Miasto i Kazimierz, udajmy się w stronę Podgórza, gdzie znajduje się neogotycki Kościół św. Józefa, z wieżą wzorowaną na Mariackim. Tutaj ulokowany jest również zespół klasztorny redemptorystów - Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Na Kleparzu trafimy na Kościół i klasztor OO. Zmartwychwstańców czy barokowy Kościół św. Floriana oraz św. Filipa.

W dzisiejszym osiedlu Nowa Huta natomiast, zwiedzić możemy Kościół Matki Boskiej Wniebowziętej i św. Wacława, należący do opactwa Cystersów w Mogile, jak i Kościół św. Bartłomieja - wznoszący się naprzeciwko kościoła mogilskich cystersów.Kraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours
Cracow Life Poster
Mamy Mapkę!!!

 


Krakow Nocą
Lotnisko Balice
Wypożycz Samochód
Nieruchomości
Krakowska Karta Turystyczna
Kafejki Internetowe
Szkoły Wyższe
Szkoły Językowe
Muzeum Narodowe

dodaj komentarz

"a ja słyszałam że jest około 450 kościołów!!!!"

jula
23.03.2016
Ocena
3/5

"jest bardzo doskonałe"

oliwia
13.05.2014
Ocena
3/5

"Ranking 0/5 albo wartości ujemne. 360 kościołów? Kto to pisze? Kolejny artykuł na poziomie gimnazjum. Muzea w Krakowie - stek bzdur i same błędy, tutaj znów jakieś przekłamania. Przykre to wszystko. "

a.
16.01.2012
Ocena
1/5

"i po co to komu"

wanda
02.11.2011
Ocena
3/5

"360 kościołów! Bzdura!!!!!"

Krakus
22.01.2011
Ocena
3/5

"frem"

pati
26.02.2008
Ocena
3/5

Krakw hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Krakw Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515