|
Od pasjonatów dla pasjonatów - tak krótko można podsumować intencję Podróżniczej Księgarni Internetowej - Bezdroża w związku z przygotowywaniem serii "Genius Loci", czyli przekroju przez najciekawsze punkty i cechy charakterystyczne Krakowa. To, co prezentuje w przewodnikach turystycznych, wydawnictwo to zbiór użytecznych wskazówek, jakie przydadzą się każdemu, kto pasjonuje się i chce zgłębić istotę takiego miasta jak Kraków. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, jakie daje nam lektura owych przewodników nie będziemy ślepo błądzić pozostałościach historii i tradycji Krakowa, ale naprowadzeni na właściwą drogę, wykorzystamy każdą chwilę, aby to miasto było nam bliskie i znajome. Autorzy przewodników skupili się na przybliżeniu czytelnikom trzech najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków z punktu widzenia turysty - na dzielnicy Kazimierz, Nowej Hucie i Starym Mieście.
Krakowskie Stare Miasto. ¦cieżkami władców, artystów, alchemików.
Maciej Miezin - historyk sztuki, publicysta, popularyzator dziedzictwa kulturowego Krakowa, poprowadzi nas przez wiecznie fascynujące i tętniące specyficznym rytmem życie Starego Miasto. To podróż, która nie kończy się na obowiązkowej Drodze Królewskiej prowadzacącej aż na Wawel, na którym wznosi się wspaniały i historyczny Zamek Królewski. Wraz z naszym przewodnikiem zawędrujemy w małe i zabytkowe uliczki Krakowa, gdzie stare kamienice ociskają na wizerunku miasta szlachetne piętno. Trasy spacerowe, prowadzące szlakiem krakowskich kawiarni i młodopolskich kabaretów, tajemnicze miejsca i zakamarki to główne atrakcje Krakowa. Stare Miasto to miejsce wymarzone do włóczęgi bez celu, która leniwie kończy się w którejś z urokliwych kawiarenek.
Krakowski Kazimierz. Miasto rozstań i powrotów
Po elementarnej dzielnicy Krakowa prowadzi nas tłumaczka i doświadczona przewodniczka po Kazimierzu i samym mieście - Agnieszka Legutko-Ołownia. Szczególnie, że z naszym przewodnikiem wkroczymy w miejsce wyjątkowe i wyróżniające się choćby ze względu na to, że potrafiło od zawsze zespolić ze soba dwie
odmienne kultury i religie - chrześcijan i żydów. Koegzystencja ta, która od zawsze tkwiła w istocie Kazimierza, przeżywała różne momenty, radości i tragedie. Po tak długiej czasem "wyboistej" historii dzielnica ta przeżywa swoją kolejna młodość i funkcjonuje jako centrum artystyczno - kulturalne Krakowa, z siecią knajp, kawiarenek i pubów, które sąsiadują zarówno z zabytkami kultury polskiej, jak i żydowskiej.
Nowa Huta. Socjalistyczna w formie, fascynująca w treści
Nowa Huta to dzielnica, będąca wyróżniającym się i stojącym w opozycji wobec reszty miasta, punktem na mapie Krakowa. Zindustrializowany relikt niedawnej przeszłości, opowiadający o o istocie poprzedniego ustroju. Miejsce o tyle kontrowersyjne, co w pewnym sensie kultowe. Ma swoją własną, odrębną specyfikę z klimatem, kulturą i tradycją. Zetknięcie się z tą częścią miasta po kontakcie z centrum Krakowa może być prawdziwym szokiem.
Obecny kształt Nowej Huty, to, dlaczego wygląda tak, a nie inaczej, wiąże się z niedaleką przeszłością dzielnicy. Ma swoje korzenie w czasach socrealizmu, początków i póżniejszej fazie rozwojowej reżimu komunistycznego.
Nowa Huta fascynuje w całej swojej okazałości. Objęcie go jednym planem trasy może być rzeczą bardzo trudną i niewłaściwą, ze względu na możliwość nieuchwycenia istoty miejsca. Przy pomocy i dzięki radom autora tej części serii - Maciejowi Miezinowi, który skupił się również na opdpowiednim podziale tras turystycznych, na pewno nie przeoczymy żadnego ważnego punktu.
Cennik:
sztuka - 29 zł
komplet - 66zł
Zamawiać można pod adresem: ola@cracow-life.com | | | |