Kraków - Muzea

Muzea to integralna część krakowskiego krajobrazu. Wraz z kościołami, wszelkiego rodzaju zabytkową architekturą mieszkalną tworzą tradycyjny i wyjątkowy wizerunek Krakowa. Dzięki swoim zbiorom i kulturalnym pozostałościom możemy poznawać i utrwalać historię miasta. W związku z tym, że mapa Krakowa jest dość obszerna i bogata , ogarnięcie tego, co oferuje każda z części tego miasta to duże wyzwanie i ogromna dawka edukacji, historii i tradycji.

Muzea otwarte są we względnych godzinach, od poniedziałku do piątku, z czasem pojawiającymi się darmowymi wejściami w soboty.

Istnieje kilka głównych ośrodków Krakowa, które tworzą jego esencjonalny wizerunek, a rozmieszczenie muzeów jest z nimi ściśle związane. Stąd, eksponaty i wszystko, co zdołano zebrać przez lata w muzeach w Starym Mieście czy w Centrum różnią się od tego, co znajdziemy w ich odpowiednikach na Kazimierzu czy na Podgórzu.

Stare Miasto

Muzeum Archidiecezjalne

ul. Kanonicza 19
To muzeum położone w byłym miejscu zamieszkania papieża Karola Wojtyły, które jednocześnie stało się częścią wystawy wraz z zebranymi eksponatami. Muzeum gromadzi sztukę religijną w trzech działach: malarstwo, rze¼ba i rzemiosło artystyczne. Jego celem jest stała prezentacja tysiącletniego dorobku artystycznego w dziedzinie sztuki sakralnej na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

Muzeum Archeologii

ul. Poselska 3
Muzeum, które w swojej długiej historii, pełniło różnorodne funkcje - od pałacu, klasztoru, przez więzienie po muzeum w chwili obecnej. Tutaj znajdziesz zarówno unikalną kolekcję mumii, jak i niesamowity pomnik Boga ¦wiatowida, który został szcześliwie znaleziony na dnie rzeki Zbrucz.

Galeria Sukiennice

Rynek Główny 1 - 3
Kolekcję polskich obrazów z pó¼nych lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych to podróż przez całe spektrum historycznego dorobku polskiej sztuki i artystycznego dorobku krajowych twórców. Nie wspominając o Sukiennicach, które same w sobie stanowią wartość zabytkową.

Muzeum Czartoryskich

ul. Jana 19
Prawdziwy skarb na mapie krakowskich muzeów, z bogatą i barwną przeszłością. Sławne przede wszystkim ze względu na kolekcje Leonarda Da Vinci, ale nie tylko. To jedno z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w Krakowie.

Muzeum Rodziny Hipolita

ul. Jana 19
Dzięki temu specyficznemu miejscu dowiesz się, jak kiedyś żyła i mieszkała krakowska burżuazja, poznasz ich zamierzchłą historię i specyfikę.

Dom Jana Matejki

ul.Floriańska 41
Ekspozycja znajduje się w domu rodzinnym znanego krakowskiego artysty i stanowi część Muzeum Narodowego.
Jan Matejko (1838-1893) to jedna z najbardziej charakterystycznych i najbardziej znanych postaci polskiego malarstwa. To artysta, którego twórczość i dorobek stały się kamieniem milowym w rozwoju polskiej sztuki. Obecność jego ręki widać wszędzie: od miejskiego krajobrazu, przez mury kościołów, na historycznych obrazach mistrza kończywszy. Jego spadek artystyczny był i pozostanie ważny zarówno dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń.

Muzeum Farmacji

ul. Floriańska 25
To jedno z nielicznych miejsc tego typu na świecie. Zgromadzone tu eksponaty obrazują historię aptekarstwa od wieków średnich po czasy współczesne. Są wśród nich naczynia apteczne, w tym okazały zbiór majolik z różnych europejskich manufaktur, mo¼dzierze różnych wielkości i kształtów, sprzęt laboratoryjny i utensylia apteczne, surowce lecznicze, pamiątki po wybitnych farmaceutach, kolekcja filatelistyczna dotycząca historii farmacji, a także osobliwości związane z dawnym lecznictwem. Ponadto w Muzeum odtworzone zostało wnętrze XVIII-wiecznej apteki, a także inne pomieszczenia, takie jak dawne laboratorium apteczne, piwnica z beczkami i butelkami na wina lecznicze, i strych, służący do suszenia i przechowywania ziół leczniczych.

Wieża Ratuszowa

Rynek Główny
Poza niewielką wystawą skarbów, związanych z istnieniem i historią Ratusza warto odwiedzić to miejsce ze względu na niespotykany i przepiękny widok z wieży.

Muzeum Wyspiańskiego

ul.Szczepańska 11
Znajduje się w Kamienicy Szołayskich, zabytkowym miejscu, podarowanym Muzeum Narodowemu przez Włodzimierę i Adama Szołayskich. Muzeum to zbiera kolekcję dzieł jednego z najwybitniejszych i największych twórców polskich. Wyspiański był wielkim dramaturgiem i poetą, ale również wybitnym portrecistą i pejzażystą, przedstawicielem polskiego symbolizmu i ekspresjonizmu.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

ul.Jagiellońska 15
Istniejący od roku 1364 uniwersytet to druga, po Pradze, najstarsza uczelnia w ¦rodkowej Europie. Jego istnienie i działalność to kamień milowy w historii i tradycji Polski. Wychowując wiele nowych generacji i pokoleń, wciąż stara się dostosować do nowych warunków. Przez lata, działające w ramach uczelni, muzeum zebrało wiele ponadczasowych pamiątek, takich jak globusy, mapy, księgi...

Centrum

Dom Józefa Mehoffera

ul.Krupnicza 26
To jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski, uczeń Jana Matejki i rówieśnik Stanisława Wyspiańskiego. Stylowe meble, dzieła sztuki i rzemiosła powodował, że dom Mehoffera niejednokrotnie stawał się miejscem spotkań artystycznych, a obecnie stanowi jeden z największych muzeów, tworzonych w prywatnych domach.

Krakowski Zakład Witrażów

Al.Krasinskiego 23
Wybudowane w roku 1902 muzeum, dla potrzeb studia oraz Zakładu, zajmującego się tworzeniem witrażów, oferuje ponad 800 odcieni szkieł witrażowych. Około 70 porcent tego typu rzemiosła powstało właśnie w warsztatach tego zakładu. Pomimo wielu dramatycznych momentów w jego historii, odrestaurowane w roku 1997, obecnie muzeum oferuje swoim gościom kontakt zarówno ze starym, jak i z nowym dorobkiem artystycznym.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"

ul. M.Konopnickiej 26
Muzeum i centrum kulturalne oferuje nie tylko atrakcyjne i wyjątkowe położenie, ale przede wszystkim kontakt z całkowicie egzotyczną i odmienną dla nas kulturą. Założone przez znanego reżysera Andrzeja Wajdę oferuje swoistą, symboliczną podróż przez Kraj Kwitnącej Wiśni, począwszy do charakterystycznych dla niej obrazów oraz architektury, przez takie zabytki, jak zbroja samurajów, kończywszy na dorobku artysty Hiroshige.

Muzeum Narodowe

ul. 3 Maja 1
Przy tej ulicy znajduje się Gmach Główny Muzeum, który stanowi siedzibę dyrekcji oraz przede wszystkim - punkt centralny tego rozbudowanego punktu na mapie muzealnego Krakowa. Tutaj odbywa się większość bardzo interesujących i istotnych wystaw i wydarzeń kulturalnych, które służą upowszechnianiu artystycznego dorobku, zarówno ogólnopolskiego, jak i tego skupionego wokół miasta Kraków.

Dom ¦ląski

ul. Pomorska 2
To krakowskie muzeum dedykowane jest wszystkim polskim ofiarom, którzy ucierpieli w czasie Drugiej Wojny ¦wiatowej. Wtedy Gestapo używało tego miejsca, aby więzić i torturować polskich jeńców.

Wawel

To na tym wzgórzu w Krakowie wznosi się Zamek Królewski, czyli siedziba królów polskich. To, co w nim znajdziemy to przede wszystkim pozostałości po okresie panowania władców polskich, od charakterystycznych dla tych czasów zabytków, przez obrazy, po grobowce.
Zaczynając od Katedry, w której znajduje się muzeum, oprócz tego, że to tutaj koronowani byli władcy polscy, to miejsce ich wiecznego spoczynku. Tutaj spoczywają również takie ważne, historyczne postacie jak Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko czy Adam Mickiewicz.

Kazimierz

¯ydowskie Muzeum "Galicja"

ul. Dajwor 18
To Muzeum to istotny i znaczący punkt zarówno na muzealnej mapie takiego miasta, jak Kraków, jak i samej dzielnicy Kazimierz. To miejsce stanowiące nawiązanie do kulturowego spadku, jaki pozostawiła po sobie ludność żydowska, ale również do zaginionego świata Galicji. Prowadzone są tutaj tematyczne wystawy, wykłady, warsztaty, które stanowią ważny czynnik, kształtując Kraków na poziomie kulturalno - oświatowym.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Instytucja kultury województwa małopolskiego
ul. Krakowska 46, 31-066 Kraków

Muzeum Etnograficzne w Krakowie to najstarsza i największa kolekcja etnograficzna w Polsce. Tworzą ją eksponaty pochodzące głównie z terenów etnicznie polskich, ale także zbiory europejskie oraz unikalne pozaeuropejskie, przywożone tu przez badaczy i podróżników. Muzeum powstało w 1911 roku dzięki pasji Seweryna Udzieli, nauczyciela i inspektora szkolnego w ówczesnej Galicji, oraz dzięki staraniom i ofiarności członków Towarzystwa Muzeum Etnograficznego. To zbiór cennych archiwaliów i specjalistyczna biblioteka licząca ponad 30 tysięcy woluminów.

Muzeum ¯ydowskiej Historii

pl. Wolnica 1
Znajdujące się w Starej Synagodze muzeum już samo w sobie stanowi wyróżniający się budynek. Organizowany jest w nim szereg wystaw, poruszających temat polskiego ¯ydowstwa. Tutaj znajdziesz również kroniki, opisujące cierpienia i los ¯ydów, żyjących podczas Drugiej Wojny ¦wiatowej w mieście Kraków.

Podgórze

Dom Historii Podgórza

ul. Szeroka 24
To małe i lokalne muzeum, zbierające wszelkie materiały mające związek z istnieniem i historią tej części miasta Kraków.

Apteka "Pod Orłem"

pl. Bohaterow Getta 18
Była jedyną apteką w getcie krakowskim w Podgórzu, którą w czasie okupacji hitlerowskiej Krakowa prowadził Tadeusz Pankiewicz. To arianin, któremu pozwolono tam mieszkać. Wkrótce po tym stała się bastionem ruchu oporu i ¼rodłem lekarstw w tych ciężkich czasach.

Inne:

Muzeum Lotnictwa

al. Jan Pawla II 39
Miejsce dla każdego interesującego się lotnictwem i oczywiście udziałem Polaków w Drugiej Wojnie ¦wiatowej, w której wojsko polskie pełniło kluczową rolę. W krakowskim muzeum możemy znale¼ć plany wojskowe z wczesnych lat XX wieku.Kraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours
Cracow Life Poster
Mamy Mapkę!!!

 


Muzeum Narodowe

dodaj komentarz

"Bardzo przydatne! Dobrze wiedzieć jakie Muzea znajdują się w Krakowie! ZDECYDOWANIE 5/5"

Anonim
06.05.2014
Ocena
5/5

"jakie błędy straszne"


11.11.2012
Ocena
1/5

"do bani napisane i z błędami napisane dwa razy ul. Jana 16. bezsens "

Zdzisia55
09.11.2012
Ocena
1/5

"wiesz pomogłaś mi ale nie wydaje mi się żeby to było dobrze zobaczę gdzieś indziej thx."

Frania105
09.11.2012
Ocena
2/5

"jebać tom stronę"


01.09.2012
Ocena
1/5

"jebać tom strone "


01.09.2012
Ocena
5/5

"qwerty"

qwerty
24.08.2012
Ocena
3/5

"Te charakterystyki pisał jakiś nieuk!!!!"

kj
13.07.2012
Ocena
1/5

"katastrofa :( napisane po łebkach z błędami chyba przez ucznia SP ps jak już się za coś zabieracie to róbcie to porządnie! albo wcale!"

kjk
15.06.2012
Ocena
3/5

"to wkoncu to sa dobre informacje czy nie?"

Tsfsd
12.04.2012
Ocena
3/5

"szczerze mówiąc bardzo mi pomogłaś,powinnas więcej stron poświęcać zabytkom może zrób teraz coś o teatrach w POlsce??dzięki za wszystko:)"

llaaa
08.02.2012
Ocena
4/5

"Powinno być 0/5, ale nie dajecie takiej możliwości. Błędy merytoryczne: 1. „Zaczynając od Katedry, w której znajduje się muzeum” – muzeum nie mieści się W katedrze. 2. Stara Synagoga to nie jest „Muzeum ¯ydowskiej Historii” i NIE mieści się przy placu Wolnica. Jest to oddział Muzeum Historycznego, wystawa stała to „Dzieje i kultura ¯ydów”, adres: ul. Szeroka 24. 3. Dom Historii Podgórza mieści się przy Szerokiej 24? Hmmm… ciekawe. Na gościnnych występach po drugiej stronie Wisły? W£A¦CIWY ADRES: ul. Limanowskiego 13. 4. Pankiewicz to arianin?! Litości. 5. „Krakowski Zakład Witrażów […] Wybudowane w roku 1902 muzeum, dla potrzeb studia oraz Zakładu, zajmującego się tworzeniem witrażów”. Czyli – jeśli dobrze rozumiem - najpierw wybudowano muzeum? A może w muzeum wykonywano witraże? Kompletna bzdura. Zakład Witrażów powstał w 1902 r., kamienica przy Krasińskiego wybudowano w latach 1906-7 według projektu Wojtyczki, a muzeum powstało po roku 2000, fundacja w 2008. I pewnie dziesiątki innych przykładów, szkoda mi było czasu na wyłapywanie dalszych błędów. Szczególne brawa za styl, wyobra¼nię i kreatywność: „Istnieje kilka głównych ośrodków Krakowa, które tworzą jego esencjonalny wizerunek, a rozmieszczenie muzeów jest z nimi ściśle związane.” „Gmach Główny Muzeum, który stanowi siedzibę dyrekcji oraz przede wszystkim - punkt centralny tego rozbudowanego punktu…” „To krakowskie muzeum dedykowane jest wszystkim polskim ofiarom, którzy ucierpieli” „Muzeum Czartoryskich […]Sławne przede wszystkim ze względu na kolekcje Leonarda Da Vinci, ale nie tylko.” Ileż to kolekcji (?) wielkiego Leonarda muzeum posiada? „niesamowity pomnik Boga ¦wiatowida” – Tak sobie myślę, że wasza strona jest nawet bardziej NIESAMOWITA od „Boga ¦wiatowida”. Czy to redagują gimnazjaliści? Zamieszczacie nieprawidłowe informacje, błędne adresy a całość jest fatalnie zredagowana. Rozumiem, że te informacje to tylko dodatek do reklam, ale jeśli to ma być „wartościowa treść”… Trudno nawet poprawiać błędy - najlepiej napiszcie to wszystko jeszcze raz. "

a.
16.01.2012
Ocena
1/5

"super"

tinka
24.08.2011
Ocena
5/5

"1. Pankiewicz był Arianinem czy Aryjczykiem? 2. Muzeum Historii ¯ydów nie mieści się na Pl. Wolnica (tam jest muzeum etnograficzne) a na ulicy Szerokiej..."

joa
05.01.2011
Ocena
1/5

"czy ktoś wie że mur na ulicy Ptrzemysłowej należy do historycznego muru getta krakowskiego ???? są tam zasypane wejścia , a budowane obok tego apartamenty zniszczą ten zabytek historii z drugiej wojny światowej"

józek
24.10.2008
Ocena
3/5

"kocham Kraków,ale płacenie za samo wejście do katedry wawelskiej to lekke przegięcie.nawet mieszkańcy są traktowani jak turyści.A w komunikacji jest coraz gorszy bałagan i zamiast podnoszenia standartu podnoszone są tylko ceny biletów.na pocieszenie w warszawce są po 2,80."

anna
08.09.2008
Ocena
3/5

"oj nie dobrze nie dobrze generalnie, krakówek, mimo, że mieszkam tu 30 lat, po prostu chyba ma uderzenie wody sodowej do głowy. Zachłysnęliśmy się tłumami Anglików i tak sobie pojechaliśmy na tej fali. Drogie bilety MPK, duża podwyżka taksówek, chorendalne wstepny do niewielkiego ZOO... We Wrocławiu jest mnóstwo parków, DARMOWYCH, zadbanych, u nas - kawałek zieleni np przy domu mehofera bodajże (krupnicza) czy przy muzeum Archeologicznym - bach - WSTęP płatny, no a za zdjęcia oczywiście osobno..."

marta
25.08.2008
Ocena
3/5

"takie sobie,dobre ,ale mogło byc lepsze "

Paweł kukis
20.04.2008
Ocena
3/5

"takie sobie "

nie zann
20.04.2008
Ocena
3/5

"To jest do niczego i nie rozumiem cię kicia jak takie możes czytać!!!!!!!!!!! Kicia zmien strone do czytania........... "

mikin
15.01.2008
Ocena
1/5

"ta strona jest super można się tu dowiedzieć wiele ciekawych żeczy potrzebnych do szkoły!!!!!!! "

kicia
02.01.2008
Ocena
5/5

"to wszystko jest wspaniale"

krzysztof
18.11.2007
Ocena
3/5

"weronika? hmm...???"

bgrugh
12.08.2007
Ocena
3/5

"hehe postaram się - wernisaże są zwykle za free więc trzeba śledzić wystawy "

bgrugh
12.08.2007
Ocena
3/5

"hej e-krakow szymek wiem ze masz duzo pracy ale moze moglbys napisac kiedy i do jakiego muzeum jest bezplatne wejscie ......."

weronika
12.08.2007
Ocena
5/5

Krakw hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Krakw Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515