|
Muzea to integralna część krakowskiego krajobrazu. Wraz z kościołami, wszelkiego rodzaju zabytkową architekturą mieszkalną tworzą tradycyjny i wyjątkowy wizerunek Krakowa. Dzięki swoim zbiorom i kulturalnym pozostałościom możemy poznawać i utrwalać historię miasta. W związku z tym, że mapa Krakowa jest dość obszerna i bogata , ogarnięcie tego, co oferuje każda z części tego miasta to duże wyzwanie i ogromna dawka edukacji, historii i tradycji.
Muzea otwarte są we względnych godzinach, od poniedziałku do piątku, z czasem pojawiającymi się darmowymi wejściami w soboty.
Istnieje kilka głównych ośrodków Krakowa, które tworzą jego esencjonalny wizerunek, a rozmieszczenie muzeów jest z nimi ściśle związane. Stąd, eksponaty i wszystko, co zdołano zebrać przez lata w muzeach w Starym Mieście czy w Centrum różnią się od tego, co znajdziemy w ich odpowiednikach na Kazimierzu czy na Podgórzu.
Stare Miasto
Muzeum Archidiecezjalne
ul. Kanonicza 19
To muzeum położone w byłym miejscu zamieszkania papieża Karola Wojtyły, które jednocześnie stało się częścią wystawy wraz z zebranymi eksponatami. Muzeum gromadzi sztukę religijną w trzech działach: malarstwo, rze¼ba i rzemiosło artystyczne. Jego celem jest stała prezentacja tysiącletniego dorobku artystycznego w dziedzinie sztuki sakralnej na terenie Archidiecezji Krakowskiej.
Muzeum Archeologii
ul. Poselska 3
Muzeum, które w swojej długiej historii, pełniło różnorodne funkcje - od pałacu, klasztoru, przez więzienie po muzeum w chwili obecnej. Tutaj znajdziesz zarówno unikalną kolekcję mumii, jak i niesamowity pomnik Boga ¦wiatowida, który został szcześliwie znaleziony na dnie rzeki Zbrucz.
Galeria Sukiennice
Rynek Główny 1 - 3
Kolekcję polskich obrazów z pó¼nych lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych to podróż przez całe spektrum historycznego dorobku polskiej sztuki i artystycznego dorobku krajowych twórców. Nie wspominając o Sukiennicach, które same w sobie stanowią wartość zabytkową.
Muzeum Czartoryskich
ul. Jana 19
Prawdziwy skarb na mapie krakowskich muzeów, z bogatą i barwną przeszłością. Sławne przede wszystkim ze względu na kolekcje Leonarda Da Vinci, ale nie tylko. To jedno z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w Krakowie.
Muzeum Rodziny Hipolita
ul. Jana 19
Dzięki temu specyficznemu miejscu dowiesz się, jak kiedyś żyła i mieszkała krakowska burżuazja, poznasz ich zamierzchłą historię i specyfikę.
Dom Jana Matejki
ul.Floriańska 41
Ekspozycja znajduje się w domu rodzinnym znanego krakowskiego artysty i stanowi część Muzeum Narodowego.
Jan Matejko (1838-1893) to jedna z najbardziej charakterystycznych i najbardziej znanych postaci polskiego malarstwa. To artysta, którego twórczość i dorobek stały się kamieniem milowym w rozwoju polskiej sztuki. Obecność jego ręki widać wszędzie: od miejskiego krajobrazu, przez mury kościołów, na historycznych obrazach mistrza kończywszy. Jego spadek artystyczny był i pozostanie ważny zarówno dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń.
Muzeum Farmacji
ul. Floriańska 25
To jedno z nielicznych miejsc tego typu na świecie. Zgromadzone tu eksponaty obrazują historię aptekarstwa od wieków średnich po czasy współczesne. Są wśród nich naczynia apteczne, w tym okazały zbiór majolik z różnych europejskich manufaktur, mo¼dzierze różnych wielkości i kształtów, sprzęt laboratoryjny i utensylia apteczne, surowce lecznicze, pamiątki po wybitnych farmaceutach, kolekcja filatelistyczna dotycząca historii farmacji, a także osobliwości związane z dawnym lecznictwem. Ponadto w Muzeum odtworzone zostało wnętrze XVIII-wiecznej apteki, a także inne pomieszczenia, takie jak dawne laboratorium apteczne, piwnica z beczkami i butelkami na wina lecznicze, i strych, służący do suszenia i przechowywania ziół leczniczych.
Wieża Ratuszowa
Rynek Główny
Poza niewielką wystawą skarbów, związanych z istnieniem i historią Ratusza warto odwiedzić to miejsce ze względu na niespotykany i przepiękny widok z wieży.
Muzeum Wyspiańskiego
ul.Szczepańska 11
Znajduje się w Kamienicy Szołayskich, zabytkowym miejscu, podarowanym Muzeum Narodowemu przez Włodzimierę i Adama Szołayskich. Muzeum to zbiera kolekcję dzieł jednego z najwybitniejszych i największych twórców polskich. Wyspiański był wielkim dramaturgiem i poetą, ale również wybitnym portrecistą i pejzażystą, przedstawicielem polskiego symbolizmu i ekspresjonizmu.
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Collegium Maius
ul.Jagiellońska 15
Istniejący od roku 1364 uniwersytet to druga, po Pradze, najstarsza uczelnia w ¦rodkowej Europie. Jego istnienie i działalność to kamień milowy w historii i tradycji Polski. Wychowując wiele nowych generacji i pokoleń, wciąż stara się dostosować do nowych warunków. Przez lata, działające w ramach uczelni, muzeum zebrało wiele ponadczasowych pamiątek, takich jak globusy, mapy, księgi...
Centrum
Dom Józefa Mehoffera
ul.Krupnicza 26
To jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski, uczeń Jana Matejki i rówieśnik Stanisława Wyspiańskiego. Stylowe meble, dzieła sztuki i rzemiosła powodował, że dom Mehoffera niejednokrotnie stawał się miejscem spotkań artystycznych, a obecnie stanowi jeden z największych muzeów, tworzonych w prywatnych domach.
Krakowski Zakład Witrażów
Al.Krasinskiego 23
Wybudowane w roku 1902 muzeum, dla potrzeb studia oraz Zakładu, zajmującego się tworzeniem witrażów, oferuje ponad 800 odcieni szkieł witrażowych. Około 70 porcent tego typu rzemiosła powstało właśnie w warsztatach tego zakładu. Pomimo wielu dramatycznych momentów w jego historii, odrestaurowane w roku 1997, obecnie muzeum oferuje swoim gościom kontakt zarówno ze starym, jak i z nowym dorobkiem artystycznym.
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"
ul. M.Konopnickiej 26
Muzeum i centrum kulturalne oferuje nie tylko atrakcyjne i wyjątkowe położenie, ale przede wszystkim kontakt z całkowicie egzotyczną i odmienną dla nas kulturą. Założone przez znanego reżysera Andrzeja Wajdę oferuje swoistą, symboliczną podróż przez Kraj Kwitnącej Wiśni, począwszy do charakterystycznych dla niej obrazów oraz architektury, przez takie zabytki, jak zbroja samurajów, kończywszy na dorobku artysty Hiroshige.
Muzeum Narodowe
ul. 3 Maja 1
Przy tej ulicy znajduje się Gmach Główny Muzeum, który stanowi siedzibę dyrekcji oraz przede wszystkim - punkt centralny tego rozbudowanego punktu na mapie muzealnego Krakowa. Tutaj odbywa się większość bardzo interesujących i istotnych wystaw i wydarzeń kulturalnych, które służą upowszechnianiu artystycznego dorobku, zarówno ogólnopolskiego, jak i tego skupionego wokół miasta Kraków.
Dom ¦ląski
ul. Pomorska 2
To krakowskie muzeum dedykowane jest wszystkim polskim ofiarom, którzy ucierpieli w czasie Drugiej Wojny ¦wiatowej. Wtedy Gestapo używało tego miejsca, aby więzić i torturować polskich jeńców.
Wawel
To na tym wzgórzu w Krakowie wznosi się Zamek Królewski, czyli siedziba królów polskich. To, co w nim znajdziemy to przede wszystkim pozostałości po okresie panowania władców polskich, od charakterystycznych dla tych czasów zabytków, przez obrazy, po grobowce.
Zaczynając od Katedry, w której znajduje się muzeum, oprócz tego, że to tutaj koronowani byli władcy polscy, to miejsce ich wiecznego spoczynku. Tutaj spoczywają również takie ważne, historyczne postacie jak Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko czy Adam Mickiewicz.
Kazimierz
¯ydowskie Muzeum "Galicja"
ul. Dajwor 18
To Muzeum to istotny i znaczący punkt zarówno na muzealnej mapie takiego miasta, jak Kraków, jak i samej dzielnicy Kazimierz. To miejsce stanowiące nawiązanie do kulturowego spadku, jaki pozostawiła po sobie ludność żydowska, ale również do zaginionego świata Galicji. Prowadzone są tutaj tematyczne wystawy, wykłady, warsztaty, które stanowią ważny czynnik, kształtując Kraków na poziomie kulturalno - oświatowym.
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Instytucja kultury województwa małopolskiego
ul. Krakowska 46, 31-066 Kraków
Muzeum Etnograficzne w Krakowie to najstarsza i największa
kolekcja etnograficzna w Polsce. Tworzą ją eksponaty pochodzące głównie z terenów etnicznie polskich, ale także zbiory europejskie oraz unikalne pozaeuropejskie, przywożone tu przez badaczy i podróżników. Muzeum powstało w 1911 roku dzięki pasji Seweryna Udzieli, nauczyciela i inspektora szkolnego w ówczesnej Galicji, oraz dzięki staraniom i ofiarności członków Towarzystwa Muzeum Etnograficznego. To zbiór cennych archiwaliów i specjalistyczna biblioteka licząca ponad 30 tysięcy woluminów.
Muzeum ¯ydowskiej Historii
pl. Wolnica 1
Znajdujące się w Starej Synagodze muzeum już samo w sobie stanowi wyróżniający się budynek. Organizowany jest w nim szereg wystaw, poruszających temat polskiego ¯ydowstwa. Tutaj znajdziesz również kroniki, opisujące cierpienia i los
¯ydów, żyjących podczas Drugiej Wojny ¦wiatowej w mieście Kraków.
Podgórze
Dom Historii Podgórza
ul. Szeroka 24
To małe i lokalne muzeum, zbierające wszelkie materiały mające związek z istnieniem i historią tej części miasta Kraków.
Apteka "Pod Orłem"
pl. Bohaterow Getta 18
Była jedyną apteką w getcie krakowskim w Podgórzu, którą w czasie okupacji hitlerowskiej Krakowa prowadził Tadeusz Pankiewicz. To arianin, któremu pozwolono tam mieszkać. Wkrótce po tym stała się bastionem ruchu oporu i ¼rodłem lekarstw w tych ciężkich czasach.
Inne:
Muzeum Lotnictwa
al. Jan Pawla II 39
Miejsce dla każdego interesującego się lotnictwem i oczywiście udziałem Polaków w Drugiej Wojnie ¦wiatowej, w której wojsko polskie pełniło kluczową rolę. W krakowskim muzeum możemy znale¼ć plany wojskowe z wczesnych lat XX wieku. | | | |
| | "Bardzo przydatne!
Dobrze wiedzieć jakie Muzea znajdują się
w Krakowie!
ZDECYDOWANIE 5/5" | Anonim 06.05.2014 Ocena 5/5 |
| | "jakie błędy straszne" | 11.11.2012 Ocena 1/5
|
| | "do bani napisane i z błędami napisane dwa razy ul. Jana 16. bezsens " | Zdzisia55 09.11.2012 Ocena 1/5 |
| | "wiesz pomogłaś mi ale nie wydaje mi się żeby to było dobrze zobaczę gdzieś indziej thx." | Frania105 09.11.2012 Ocena 2/5 |
| | "jebać tom stronę" | 01.09.2012 Ocena 1/5
|
| | "jebać tom strone
" | 01.09.2012 Ocena 5/5
|
| | "qwerty" | qwerty 24.08.2012 Ocena 3/5 |
| | "Te charakterystyki pisał jakiś nieuk!!!!" | kj 13.07.2012 Ocena 1/5 |
| | "katastrofa :( napisane po łebkach z błędami chyba przez ucznia SP
ps
jak już się za coś zabieracie to róbcie to porządnie! albo wcale!" | kjk 15.06.2012 Ocena 3/5 |
| | "to wkoncu to sa dobre informacje czy nie?" | Tsfsd 12.04.2012 Ocena 3/5 |
| | "szczerze mówiąc bardzo mi pomogłaś,powinnas więcej stron poświęcać zabytkom może zrób teraz coś o teatrach w POlsce??dzięki za wszystko:)" | llaaa 08.02.2012 Ocena 4/5 |
| | "Powinno być 0/5, ale nie dajecie takiej możliwości.
Błędy merytoryczne:
1. „ZaczynajÄ…c od Katedry, w której znajduje siÄ™ muzeum” – muzeum nie mieÅ›ci siÄ™ W katedrze.
2. Stara Synagoga to nie jest „Muzeum ¯ydowskiej Historii” i NIE mieÅ›ci siÄ™ przy placu Wolnica. Jest to oddziaÅ‚ Muzeum Historycznego, wystawa staÅ‚a to „Dzieje i kultura ¯ydów”, adres: ul. Szeroka 24.
3. Dom Historii Podgórza mieÅ›ci siÄ™ przy Szerokiej 24? Hmmm… ciekawe. Na goÅ›cinnych wystÄ™pach po drugiej stronie WisÅ‚y? W£A¦CIWY ADRES: ul. Limanowskiego 13.
4. Pankiewicz to arianin?! Litości.
5. „Krakowski ZakÅ‚ad Witrażów […] Wybudowane w roku 1902 muzeum, dla potrzeb studia oraz ZakÅ‚adu, zajmujÄ…cego siÄ™ tworzeniem witrażów”. Czyli – jeÅ›li dobrze rozumiem - najpierw wybudowano muzeum? A może w muzeum wykonywano witraże? Kompletna bzdura. ZakÅ‚ad Witrażów powstaÅ‚ w 1902 r., kamienica przy KrasiÅ„skiego wybudowano w latach 1906-7 wedÅ‚ug projektu Wojtyczki, a muzeum powstaÅ‚o po roku 2000, fundacja w 2008.
I pewnie dziesiątki innych przykładów, szkoda mi było czasu na wyłapywanie dalszych błędów.
Szczególne brawa za styl, wyobra¼nię i kreatywność:
„Istnieje kilka głównych oÅ›rodków Krakowa, które tworzÄ… jego esencjonalny wizerunek, a rozmieszczenie muzeów jest z nimi Å›ciÅ›le zwiÄ…zane.”
„Gmach Główny Muzeum, który stanowi siedzibÄ™ dyrekcji oraz przede wszystkim - punkt centralny tego rozbudowanego punktu…”
„To krakowskie muzeum dedykowane jest wszystkim polskim ofiarom, którzy ucierpieli”
„Muzeum Czartoryskich […]SÅ‚awne przede wszystkim ze wzglÄ™du na kolekcje Leonarda Da Vinci, ale nie tylko.” Ileż to kolekcji (?) wielkiego Leonarda muzeum posiada?
„niesamowity pomnik Boga ¦wiatowida” –
Tak sobie myÅ›lÄ™, że wasza strona jest nawet bardziej NIESAMOWITA od „Boga ¦wiatowida”. Czy to redagujÄ… gimnazjaliÅ›ci? Zamieszczacie nieprawidÅ‚owe informacje, bÅ‚Ä™dne adresy a caÅ‚ość jest fatalnie zredagowana. Rozumiem, że te informacje to tylko dodatek do reklam, ale jeÅ›li to ma być „wartoÅ›ciowa treść”…
Trudno nawet poprawiać błędy - najlepiej napiszcie to wszystko jeszcze raz.
" | a. 16.01.2012 Ocena 1/5 |
| | "super" | tinka 24.08.2011 Ocena 5/5 |
| | "1. Pankiewicz był Arianinem czy Aryjczykiem?
2. Muzeum Historii ¯ydów nie mieści się na Pl. Wolnica (tam jest muzeum etnograficzne) a na ulicy Szerokiej..." | joa 05.01.2011 Ocena 1/5 |
| | "czy ktoś wie że mur na ulicy Ptrzemysłowej należy do historycznego muru getta krakowskiego ????
są tam zasypane wejścia ,
a budowane obok tego apartamenty zniszczą ten zabytek historii z drugiej wojny światowej" | józek 24.10.2008 Ocena 3/5 |
| | "kocham Kraków,ale płacenie za samo wejście do katedry wawelskiej to lekke przegięcie.nawet mieszkańcy są traktowani jak turyści.A w komunikacji jest coraz gorszy bałagan i zamiast podnoszenia standartu podnoszone są tylko ceny biletów.na pocieszenie w warszawce są po 2,80." | anna 08.09.2008 Ocena 3/5 |
| | "oj nie dobrze nie dobrze
generalnie, krakówek, mimo, że mieszkam tu 30 lat, po prostu chyba
ma uderzenie wody sodowej do głowy. Zachłysnęliśmy się tłumami
Anglików i tak sobie pojechaliśmy na tej fali. Drogie bilety MPK,
duża podwyżka taksówek, chorendalne wstepny do niewielkiego ZOO...
We Wrocławiu jest mnóstwo parków, DARMOWYCH, zadbanych, u nas -
kawałek zieleni np przy domu mehofera bodajże (krupnicza) czy przy
muzeum Archeologicznym - bach - WSTęP płatny, no a za zdjęcia
oczywiście osobno..." | marta 25.08.2008 Ocena 3/5 |
| | "takie sobie,dobre ,ale mogło byc lepsze
" | Paweł kukis 20.04.2008 Ocena 3/5 |
| | "takie sobie
" | nie zann 20.04.2008 Ocena 3/5 |
| | "To jest do niczego i nie rozumiem cię kicia jak takie możes czytać!!!!!!!!!!! Kicia zmien strone do czytania...........
" | mikin 15.01.2008 Ocena 1/5 |
| | "ta strona jest super można się tu dowiedzieć wiele ciekawych żeczy potrzebnych do szkoły!!!!!!! " | kicia 02.01.2008 Ocena 5/5 |
| | "to wszystko jest wspaniale" | krzysztof 18.11.2007 Ocena 3/5 |
| | "weronika? hmm...???" | bgrugh 12.08.2007 Ocena 3/5 |
| | "hehe postaram się - wernisaże są zwykle za free więc trzeba śledzić wystawy " | bgrugh 12.08.2007 Ocena 3/5 |
| | "hej e-krakow szymek wiem ze masz duzo pracy ale moze moglbys napisac kiedy i do jakiego muzeum jest bezplatne wejscie ......." | weronika 12.08.2007 Ocena 5/5 |
| |