Tereny zielone w Krakowie

Aby, dostrzec, jak ważnym zagadnieniem dla społeczeństwa polskiego jest ekologia, wystarczy przyjrzeć się reakcji całej Polski na sytuację związaną z Doliną Pospudy. Polacy chcą dbać o swoje środowisko naturalne, o tereny zielone, których obecność wokół nas nie dość, że powoduje, że żyjemy zdrowiej, to jeszcze relaksuje nas w specyficzny sposób. Przynosi nam pierwotny spokój i wyciszenie.

Również Kraków oferuje tereny, w które warto wybrać się, gdy już będziemy mieć dość miejskiego hałasu i tłoku. Okolice, w których można pospacerować z bliską osobą czy wyjechać na sobotni, wiosenny piknik.
Miejscem idealnym dla przeciętnego spacerowicza są okalające centrum miasta - Planty, będące jednym z większych parków miejskich. Tworzy je 8 ogrodów: Wawel, Gródek, Stradom, Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet, Dworzec, Barbakan.
To w Plantach również wybudowano szereg pomników poświęconych wielkim postaciom, takim jak Adam Mickiewicz Tadeusz Boy-Żeleński czy Artur Grottger, których rzeźny możemy podziwiać podczas spaceru.
Oddalając się od Rynku Głównego natrafimy na Błonie - miejsce szczególnie ważne dla Polaków, gdyż stąd właśnie zwracał się do rodaków papież Jan Paweł II. Tutaj odprawiał msze św. dla milionów wiernych. Błonia to 48-hektarowa łąka, która przyciąga spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów, ale przede wszystkim jest miejscem organizowania imprez masowych, festiwali oraz festynów. Od Błoń możemy łatwo dostać się do Parku Jordana - jednego z najbardziej urokliwych terenów zielonych w Krakowie. Można tu odpocząć na ławce, wypożyczyć rower, sprzęt pływający czy od niechcenia śledzić amatorskie rozgrywki koszykówki. W zachodniej części Krakowa znajduje się Lasek Wolski, obecnie pełniący funkcje rekreacyjne. To bardzo zróżnicowany, pod względem rzeźby, teren, którego wzniesienia tworzą w większości jurajskie skałki wapienne. Powierzchnie terenu pokrywa zróżnicowany drzewostan, przecinany czasem polanami wypoczynkowymi. Sieć ścieżek spacerowych liczy ok. 40 km długości, infrastrukturę turystyczną natomiast uzupełniają parkingi i obiekty gastronomiczne.
Las Wolski bogaty jest również w zabytki i atrakcje turystyczne. Do nich zaliczymy takie obiekty jak willa Rotunda w Przegorzałach, kopiec Piłsudskiego – wzniesiony w latach 1934–1937 czy rezerwaty przyrody taki, jak Bielańskie, Panieńskie i Przegorzalskie Skałki. Jednym z elementów Lasku Wolskiego jest Krakowskie Zoo
Egzotycznie jest również w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie podziwiać możemy m.in. przywiezione z Ameryki Południowej tropikalne odmiany storczyków czy 6 tys. taksonów (gatunków, podgatunków i odmian roślin). Park ten powstał w XVIII wieku i jest nastarszym tego typu miejscem w Polsce. Obecnie zajmuje 9,8 ha powierzchni. Czynny codziennie w godz. 9.00-19.00 (szklarnie 10.00-18.00 z wyjątkiem piątku).

Aby pojeździć rowerem lub profesjonalnie nurkować , miejscem idealnym jest Zakrzówek. Kiedyś zbudowane tutaj umocnienia oraz koszary tworzyły twierdzę Krakowa. Najbardziej charakterystyczną częścią tej dzielnicy miasta są Skałki Twardowskiego. Zalew powstał po zalaniu starego kamieniołomu wapienia na terenie Krzemionek Zakrzowskich. Znajdziemy tutaj liczne jaskinie z najbardziej znaną - Twardowskiego na czele. Na spacer warto wybrać się również na krakowskie kopce, gdzie każdy znajdzie kąt dla siebieKraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours
Cracow Life Poster
Mamy Mapkę!!!

 


Kopce w Krakowie

dodaj komentarz

"Chodzi chyba o Dolinę Rospudy, a nie Pospudy...? Wiele jest tekstów o terenach zieleni w miastach, o Krakowie - również, ale w żadnym z tych najwyżej pozycjonowanych w internetowych wyszukiwarkach nie można znaleźć zwykłej, podstawowej informacji o powierzchni terenów zieleni w mieście. Szukam i szukam, i nic. We Wrocławiu mamy opracowanie pt. Powiatowy program zwiększenia lesistości miasta Wrocławia. Czy Kraków i jego powiat mają też taki dokument? Jest Strategia Rozwoju Powiatu Krakowskiego na lata 2008 -2013, ale tam nie znajduję stosownych i zwięzłych informacji, bo Strategie to zwykle słowa puste jak pień... "

Anna
15.10.2013
Ocena
3/5

"Kraków nie dba o istniejącą zieleń(brak pielęgnacji, drastyczne wycinki, zabudowa) i nie robi nic, aby tworzyć nowe parki, skwery, place."

Marcin
11.04.2013
Ocena
3/5

"Kochani mam pytanie do was - jak to jest jedni płacą ciężki pieniądze za wycięcie drzew a innym szacuje się drzewa iglasta mające około 30 lat, podobno a jest ich 20 szt po 4.ooo od sztuki. "

Małgorzata
18.04.2012
Ocena
3/5

"tyle ,że kopce są oczywiście PŁATNE - i tutaj należy się wyśmiać do łez - 12 zł za osobę!"


29.07.2011
Ocena
1/5

"tyle ,że kopce są oczywiście PŁATNE - i tutaj należy się wyśmiać do łez - 12 zł za osobę!"


29.07.2011
Ocena
1/5

"Rzeczywiście Kraków to miejsce gdzie można aktywnie spędzić czas. Terenów zielonych nie brakuje - wystarczy spojrzeć na zdjęcia satelitarne google maps. Na naszym blogu na wordpressie co jakiś czas piszemy o ciekawych miejscach gdzie możemy się wybrać pieszo lub na rowerku bo tak zdrowiej i ekologiczniej:)"

storeko
13.05.2010
Ocena
3/5

"ty ciapku "

Marcin
28.04.2008
Ocena
2/5

"EKSTRA BULWARY COŚWSPANIAŁEGO I ZARAZEM CENNEGO MAMY MAŁO ZIELENI MUSIMY O NIĄ WALCZYĆ"

@NETKA
09.03.2008
Ocena
5/5

"najlepsze w Kraku sa planty, swietne do biegania rano albo jazdy na rolkach......"

ymca
16.04.2007
Ocena
3/5

Kraków hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Kraków Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515