Kąpieliska i zalewy w Krakowie

Na zewnątrz temperatura dochodzi do niewyobrażalnych wielkości. Pod stopami czuć topniejący asfalt, budynki nie wypuszczają nagrzanego powietrza, które kumuluje się i za chwile spowoduje, że wszyscy albo się rozpuszczą, albo przynajmniej zaczną unosić się w powietrzu. W uszach słychać tylko charakterystyczny brzęk pracujących przez cały dzień wiatraków, którymi próbujemy opanowić sytuację...Lato w mieście...

Mieszkańcy chowają się po kamienicach, blokach, biurach i innych miejscach pracy. Turyści zamiast zwiedzać piękne, krakowskie zabytki, muzea, charakterystyczne kościoły, wybierają... klimatyzowane hotele lub restauracje.

Niewiele pozostało dróg ratunku przed wszechogarniającymi upałami. Możemy zasilić tych, kórzy oblegają piwniczne, zimne bary, tak charakterystyczne dla miasta Kraków. Możemy także zmierzyć się ze słońcem i wybrać się na spacer po miejscach do tego stworzonych, jak Planty, Kopce czy inne tereny zielone.
Jest jednak o wiele ciekawsza i bardziej skuteczna metoda na pokonanie takiej pogody. Wystarczy wybrać się na małą wycieczkę poza centrum miasta i odwiedzić krakowskie zalewy, które w okresie letnim stają się miejscem, gdzie zbierają się tłumy ludzi zmęczonych miejskim upałem.

Podczas sezonu letniego napopularniejszym miejscem, odwiedzanym mieszkańców Krakowa oraz okolic, jest Kryspinów. Z samego miasta nie jest trudno się tam dostać - wystarczy dotrzeć do przystanku Salwator, do którego z centrum miasta dojeżdża przykładowo tramwaj nr 1. Stamtąd na Kryspinów odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej, busy, a także PKS-y, kierujące się w kierunku Oświęcimia.
Połowę terenów, położonego zaledwie 12 km od Krakowa, Kryspinowa tworzy zalew, który stanowi główną atrakcję tego miejsca. Po wykupieniu biletu wstępu, którego cena kształtuje się od 5-7 zł, możemy rozbić się na plaży, popływać w stawie lub skorzystać z znajdujących się tutaj wypożyczalni sprzętu wodnego, zjeżdżalni wodnej, boisk do koszykówki i siatkówki plażowej czy placu zabaw dla dzieci. W weekendy Kryspinów zaprasza na, stylizowany na Ibizę i Kubę, cykl imprez beach party, które organizuje znajdujący się tutaj Bar Hawana. Przy zimnych drinkach oraz muzyce, przygotowanej przez najlepszych djs, można spędzić całkiem miły i gorący wieczór.

Kolejnym miejscem, które w lecie wypełnia się kolorowym, krakowskim tłumem, jest Zalew Zakrzówek w Parku Twardowskim, popularnie znany jako "Skałki". Dojechać tutaj można najlepiej samochodem lub rowerem, ponieważ od przystanków komunikacji miejskiej jest dość daleko. Dotrzemy tutaj od ul. Monte Cassino (przez osiedle domków jednorodzinnych), hipermarketu "Tesco" lub osiedla Ruczaj. Tabliczka, znajdująca się w miejscu, które uznawane jest za wejście, nie przeszkadza przyjeżdżającym w sezonowym okupowaniu tego miejsca. Poziom wody oraz rozmieszczenie w różnych miejscach różni się od siebie i zmienia dość często, więc zanim zdecydujemy się na intensywne i wyczynowe korzystanie z dóbr przyrody, należy najpierw sprawdzić głębokość wody w kąpielisku.

Na terenie Krakowa znajdziemy również Zalew Bagry - jeden z większych zbiorników wodnych, położonych w granicach miasta. To skupisko rozmaitych okazów przyrody, fauny i flory, które w okresie letnim wykorzystywane jest przez okolicznych mieszkańców jako kąpielisko. Wokół Zalewu planuje się stworzenie w przyszłości plaży piaskowej, boiska do siatkówki, wieży widokowej, a nawet mola spacerowego ze zjeżdżalnią do wody. Wszystko z myślą o tych mieszkańcach Krakowa, którzy nie wyjeżdżają w wakacje. Są to jednak plany i nie wiadomo, kiedy zostaną wprowadzone w życie.
Bagry znajdują się w Płaszowie, zaledwie 4 km od Wawelu i 5 km od Wieliczki. W przyszłości ma również powstać Klubu ¯aglowy "Horn", w którym planowo znajdą się miejsca noclegowe dla dzieci, sala konferencyjna, wieża widokowa, a także sauna i siłownia.
Trudnym do dotarcia, ale bardzo atrakcyjnym dla mieszkańców szczególnie wschodnich krańców dzielnicy Nowa Huta jest Przylasek Rusiecki. Można tam dojechać na cztery, różne sposoby: - samochodem - około dwóch i pół kilometra za pętlą tramwajową w Pleszowie należy skręcić w prawo. Trzy kilometry zabierze nam droga do kompleksu stawów Przylasku. Po pokonaniu pewnej odległości należy zakręcić w prawo, gdzie znajduje się kąpielisko. Za wjazd samochodu pobierana jest opłata - 4 zł
- rowerem - z placu Centralnego w Nowej Hucie to ok. 13 kilometrów
- tramwajem - 15 lub 20 z Placu Centralnego do Pleszowa
- autobusem - nr 146 z Pleszowa
W Przylasku czeka na nas wiele atrakcji - od tego, że nie jest to oblegane miejsce. Można zakupić tu coś ciepłego czy u ratowników - wypożyczyć kajak za 7 zł/godzinę i łódkę za 10 zł/godz. Jest dużo miejsca. Usatysfakcjonowani będą również amatorzy wędkarstwa, ponieważ wody Przylasku są regularnie zarybiane.

Przyroda potrafi zaoferować nam dużo. Pamiętajmy o tym, żeby również szanować jej prawa. Nie nadwyrężajmy więc jej dobroci, zabierajmy ze sobą nasze śmieci, nie niszczmy jej w niepotrzebny sposób...Kraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours
Cracow Life Poster
Mamy Mapkę!!!

 


Doroczne wydarzenia
Kopce w Krakowie
Szkoły Wyższe
Szkoły Językowe
Informator studencki
Nowa Huta
Sport w Krakowie
Kraków - Muzea
Kraków - Kościoły
Kraków - zabytki
Kazimierz
Krakowskie place
Secesja w Krakowie
Krakowskie dzielnice
Tereny zielone
Muzeum Narodowe w Krakowie

dodaj komentarz

"Porażka Kryspinów jest już droższy niż włochy!"

Sołtys
23.07.2018
Ocena
1/5

"na bagrach jest super mam 2 km od domu "

kapi
01.08.2017
Ocena
5/5

"kryspinow jest zbyt drogi "

al la
05.06.2016
Ocena
3/5

"PRZYLASEK RUSIECKI WEJSCIE 15 ZL SMIECI DZIURY DROGA MASAKRA KURZY SIE "

TOMEK 84
21.06.2014
Ocena
3/5

"heh Kryspinow dobre miejsce by przyjechac i na łonie natury sie pobzykac wziasc kocyk gumki zel na kryspinow wyruchac sie hahahah"

dres
19.06.2013
Ocena
5/5

"Coś okropnego. Drożyzna i tłum ludzi. Ale widać w Krakowie nie ma gdzie spędzać wolnego czasu. Mimo wszystko proponuję wybrać się gdzieś dalej."

zofia
19.07.2012
Ocena
3/5

"Bardzo lubię Kryspinów ale to fakt że za bardzo się rozpędzili ze zbieraniem opłat. 12wstęp, 10parking i płatna toaleta to o wiele za dużo jak na panujące tam warunki, przede wszystkim sanitarne. Goście jak to goście, trafiają sie kwiatki ale wiekszość to cały przekrój społeczeństwa więc nie wiem o co chodzi z tymi blondynkami;) Jeśli kogoś stać i nie ma zbyt wrażliwej na nieczystości cery - polecam. "

Carol
27.06.2012
Ocena
3/5

"12 zł za wstęp do Kryspinowa to przesada, ale prawdą jest że nie ma gdzie z dzieciakami w lecie nad wode pojechac wieć je¼dzimy tam. Toaleta płatna, parking też, więc na starcie kilkadziesiąt zł trzeba (wliczając dojazd). Do tego tłumy niesamowite. Nie warto. "

MIchasia
26.05.2012
Ocena
2/5

"Kryspinów to dziura. wejscie 12zl parking 10zl kibel płatny. gdzie sie nie obrucisz dawaj kase poebało ich juz tam nie pojade."

wkurwiony
03.05.2012
Ocena
1/5

"UK¯ HORN już 10 lat działa !"

madzior
25.09.2011
Ocena
3/5

"Dziwne że mówisz o 12 zł na Bagrach. cały msc tam je¼dziłam woda 1 klasa czystości i jeszcze złotówki nie zapłaciłam a na dodatek w UK¯ HORN można wypożyczyć rowerek i kajak, bomba! Dodatkowo ze znajomymi poskakaliśmy na trampo. świetnie się ubawiłam."

Miłka
12.09.2011
Ocena
5/5

"Ktoś kto pisze że na Kryspinów jeżdżą buraki ze swymi blond cipkami powinien spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie szczerze zazdrościsz. Ja je¼dziłem tam z takimi kilka lat temu z takimi, a teraz już z całkiem poważną kobietą która wcale nie jest blond, ale inteligentną brunetką i co buraku:P"

Konrad
26.08.2011
Ocena
3/5

"W Krakowie za dużo społeczniaków mieszka,i mają dużo do powiedzenia.Czysta woda i super miejsce jest na Zakrzówku."

nikita
15.08.2011
Ocena
3/5

"bagry w życiu tam nie wejde do wody, zanieczyszczone okropnie no chyba że ktoś lubi się kąpac obok puszek piwa, butelek i nnych śmieci typu reklamówki nie wspominając już cześciach aut czy gruzie . Kryspinów fajne miejsce, fajna woda : ) ale plaża i otoczenie ? co 2m śmieci w wodzie pełno glonów i "syfu" i do tego wejście 12 zł . "

Krakowianin
11.08.2011
Ocena
2/5

"KTO¦ KTO NAPISA£ TEN ARTYKU£ CHYBA OTRZYMA£ NIEZ£¡ ZAP£ATę- TO JEST BZDURA - KRAKÓW NIE MA ¯ADNYCH ZIELONYCH MIEJSC - KRYSPINÓW JEST ZANIEDBANY I BRUDNY DO TEGO DROGI, KTO¦ ZABRA£ MIESZKAńCOM TEN TEREN I NIC KOMPLETNIE NIE ZROBI£ I NIE ZMIENI£ OD CZASÓW SOCJALIZMU- TYLKO ODBIERA BARDZO WYGÓROWANE O.P£ATY! ¯ENADA KRAKOWIANIE MOG¡ I¦ć JEDYNIE NAD WIS£ę TERAZ! "

ZORIENTOWANA
29.07.2011
Ocena
3/5

"dobre ... hehe"

df
14.07.2010
Ocena
3/5

"do kryspinowa jeżdżą najwięksi kretyni ze swoimi tępymi blond cipkami. kradną, biją, szczają i srają do wody. KA¯DY M¡DRY TRZYMA SIę Z DALEKA OD KRYSPINOWA!!"

kilerro
10.06.2010
Ocena
3/5

"To chyba jakaś ściema z sezonem 2010! http://www.kryspinow.pl"

Tomasz
18.12.2009
Ocena
4/5

""nie nadwErenżajmy"!!!!!!!!"

Izabela
16.08.2009
Ocena
3/5

"No spooko wlasnie jade jutro tam Bay 23.07.09 xD "

Sylwia
22.07.2009
Ocena
3/5

"Jak jest z tym kryspinowem? Fajne dupeczki sie kręcą na tych beach party?"

lolo
23.07.2007
Ocena
3/5

"Kryspiow rulezzzzzz!!!!!"

boy
23.07.2007
Ocena
5/5

Krakw hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Krakw Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515