Secesja w Krakowie

Secesja to styl panujÄ…cy w sztuce, zwÅ‚aszcza w zdobnictwie i w sztukach użytkowych na przeÅ‚omie XIX i XX wieku. Jego podstawowe cechy gatunkowe to: asymetria, pÅ‚ynne, faliste linie, linearyzm, swobodne ukÅ‚ady kompozycyjne, abstrakcyjna i roÅ›linna ornamentyka. Najczęściej stosowane motywy to formy organiczne – kwiaty: magnolie, irysy, lilie, nasturcje – pnÄ…cza, fantastycznie upierzone ptaki i niezwykÅ‚e zwierzÄ™ta, także zmienne i subtelne formy natury, jak fala wodna. Styl ten wywodziÅ‚ siÄ™ z dekadentyzmu fin de siecle, literatury oraz malarstwa symbolizmu i modernizmu. ByÅ‚ pierwszym od czasu baroku fenomenem artystycznym o uniwersalnym charakterze wpÅ‚ywajÄ…cym na caÅ‚oksztaÅ‚t życia. Secesja na terenie polski byÅ‚a jednym z elementów stylistycznych MÅ‚odej Polski. RozwijaÅ‚a siÄ™ od 1890 r. do zakoÅ„czenia I wojny Å›wiatowej, Å›ladami secesji można odkrywać piÄ™kno Krakowa.

W architekturze zaokrÄ…glano kanty, zakrzywiano Å›ciany, wyginano gzymsy. ¦lady secesji znajdziemy jeszcze dzisiaj na wielu krakowskich ulicach. Na przykÅ‚ad Teatr Stary przy Placu SzczepaÅ„skim, którego przebudowÄ… na poczÄ…tku wieku zajÄ™li siÄ™ sÅ‚awni ówczeÅ›ni architekci: Tadeusz StryjeÅ„ski oraz Franciszek MÄ…czyÅ„ski. PrzeksztaÅ‚cenia nadaÅ‚y fasadzie typowy dla secesji wyglÄ…d. Attyka zostaÅ‚a ozdobiona Å›limacznicami i dekoracyjnym fryzem organicznym. MÄ…czyÅ„ski zaprojektowaÅ‚ też budynek Towarzystwa Sztuk PiÄ™knych, również przy Placu SzczepaÅ„skim, jasno wytyczajÄ…c kierunek krakowskiej secesji. Innymi przykÅ‚adami sÄ… kamienice Teodora Talowskiego przy ulicach Straszewskiego i PiÅ‚sudskiego, ze swoistÄ… wyrafinowanÄ… ornamentykÄ…. OczywiÅ›cie wiÄ™kszość powstajÄ…cych w tym czasie budynków charakteryzowaÅ‚a siÄ™ wykorzystaniem wielu stylów architektonicznych, dlatego w wiÄ™kszoÅ›ci możemy odnale¼ć jedynie motywy secesyjne. Prócz wyżej wymienionych dzieÅ‚ architektury godny uwagi jest także Dom Garnizonowy przy ulicy Zyblikiewicza, zwracajÄ…cy uwagÄ™ daszkiem nad bramÄ… wejÅ›ciowÄ… w stylu art nouveau, zdobiony motywami kwiatów i liÅ›ci. WnÄ™trze posiada również typowy dla epoki wystrój, w wiÄ™kszoÅ›ci zachowany: klatkÄ™ schodowÄ… i salÄ™ balowÄ… zdobione stylizowanymi ornamentami, lampy i elementy metalowe o motywach geometrycznych. W wielkiej sali na pierwszym piÄ™trze krÄ™cona byÅ‚a scena balu z „Listy Schindlera” Stevena Spielberga.

„Belle epoque” palmÄ™ pierwszeÅ„stwa przyznawaÅ‚a rzemiosÅ‚u artystycznemu. NajwiÄ™ksi artyÅ›ci zajmowali siÄ™ projektowaniem wnÄ™trz i przedmiotów codziennego użytku. Wyrafinowane ukÅ‚ady kompozycyjne tworzono z myÅ›lÄ… zarówno o tradycyjnych, jak również nowo powstaÅ‚ych miejscach, jak na przykÅ‚ad kawiarnie. W pierwszych latach XX wieku intelektualiÅ›ci Krakowa mieli zwyczaj, na wzór swoich paryskich, wiedeÅ„skich czy monachijskich kolegów, spotykać siÄ™ w kawiarniach Krakowska bohema miaÅ‚a szeroki wybór: naprzeciwko Teatru SÅ‚owackiego mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ „Secesja”, na rogu ulicy ¦w. Anny – „Czarny Kot”. NajchÄ™tniej jednak chodzono do „Jamy Michalika” na ulicy FloriaÅ„skiej, której wnÄ™trze oddawaÅ‚o i do dziÅ› oddaje klimat epoki.: „TonÄ…ce w półmroku sanktuarium MÅ‚odej Polski przypomina w swej istocie idealnÄ… kawiarniÄ™ literacko-artystycznÄ…; (…) witraże, satyryczne malowidÅ‚a, porozwieszane karykatury i dziwaczne meble”. SprzÄ™ty owe zaprojektowaÅ‚ Karol Frycz po powrocie ze SzkoÅ‚y PrzemysÅ‚u Artystycznego w Wiedniu. Masywne drewniane meble majÄ… uproszczone i zaokrÄ…glone ksztaÅ‚ty. KrzesÅ‚a przypominajÄ… sylwetkami prace Szkota Renniego Mackintosha. Ówczesne kawiarnie to nie tylko miejsca burzliwych dyskusji intelektualistów i artystów, lecz również siedziby pierwszych kabaretów literackich. Ponad sto lat temu ojczyznÄ… tego typu przedstawieÅ„ byÅ‚a Francja, gdzie w 1881 r. rozpoczÄ…Å‚ dziaÅ‚alność „Le Chat Noir”. Pisarze Jan August Kisielewski i Tadeusz Boy-¯eleÅ„ski zasmakowali życia cyganerii w europejskich stolicach; wróciwszy do Polski postanowili stworzyć nowy kabaret literacki. Nazwa – „Zielony Balonik” powstaÅ‚a przypadkiem. Kiedy pewnego razu wesoÅ‚a kompania wyszÅ‚a z kawiarni, na rogu ulicy FloriaÅ„skiej i Rynku maÅ‚emu chÅ‚opcu wyrwaÅ‚ siÄ™ z rÄ™ki wÅ‚aÅ›nie zielony balonik. Ku jego rozpaczy wzbiÅ‚ siÄ™ w powietrze i odleciaÅ‚. Tak narodziÅ‚a siÄ™ nazwa dla nowego przedsiÄ™wziÄ™cia. Na miejsce spotkaÅ„ wybrano cukierniÄ™ Apolinarego Michalika, otwartÄ… w 1895 r., zwanÄ… „JamÄ… Michalika”. SpotykaÅ‚a siÄ™ tutaj elita intelektualna i artystyczna Krakowa. Od 1905 r. proponowano ponadto trzy formy zabawy: kabaret, szopki – prezentowane przy użyciu marionetek wykonanych przez rze¼biarzy: Ludwika Pugeta i Jana Szczepkowskiego – oraz bale kostiumowe. JednÄ… z istotnych cech zabaw odbywajÄ…cych siÄ™ w „Jamie” byÅ‚a spontaniczność, improwizacja, oraz udziaÅ‚ publicznoÅ›ci w tworzeniu programu. Po I wojnie Å›wiatowej „Zielony Balonik” przestaÅ‚ istnieć, a „Jama Michalika” straciÅ‚a na znaczeniu. DziÄ™ki integracji wszystkich głównych rodzajów sztuki epoki modernizmu: architektury, meblarstwa, malarstwa, rysunku, sztuk dekoracyjnych, witrażu, oraz teatru, literatury i poezji, „Jama” pozostaÅ‚a w pamiÄ™ci jako przykÅ‚ad sztuki absolutnej fin de siecle.

Jeden z najwybitniejszych polskich artystów Stanisław Wyspiański zaprojektował wnętrze Domu Towarzystwa Lekarskiego. Klatka schodowa ujmuje finezyjną ornamentyką z motywem kasztana oraz niepowtarzalnym oświetleniem, uzyskanym dzięki dużemu witrażowi z Apollonem. Sala posiedzeń, pomalowana w tonach ciemnego różu, umeblowana jest stołami i krzesłami w stylu secesyjnym, funkcjonalnym i prostym. Według anegdoty Wyspiański celowo zrobił niewygodne krzesła, aby przeszkodzić słuchaczom w zasypianiu. Sala jest oświetlona lampami, których motywy zainspirowane zostały płatkami śniegu.

Bujny rozwój rzemiosÅ‚ artystycznych w Krakowie nastÄ…piÅ‚ po powstaniu w 1901 r. towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Celem towarzystwa byÅ‚o podniesienie poziomu rodzimej sztuki użytkowej, poprzez Å‚Ä…czenie artystów i rÄ™kodzielników, a jednoczeÅ›nie unikniÄ™cie naÅ›ladowania secesji wiedeÅ„skiej. Dodatkowym sukcesem byÅ‚o przejÄ™cie przez StanisÅ‚awa ¯eleÅ„skiego w 1906 r. ZakÅ‚adu Witraży, czym walnie przyczyniÅ‚ siÄ™ do rozwoju tej sztuki w Krakowie. Witraże odegraÅ‚y znaczÄ…cÄ… rolÄ™ w twórczoÅ›ci WyspiaÅ„skiego. Jego dzieÅ‚em sÄ…, miÄ™dzy innymi, witraże wawelskie, jak również te w KoÅ›ciele Franciszkanów, w którym możemy podziwiać secesyjnÄ…, dekoracyjno-linearnÄ… ornamentykÄ™ takich dzieÅ‚, jak: „¯ywioÅ‚y”, „¦wiÄ™ty Franciszek”, „¦wiÄ™ta Salome” oraz „Bóg Ojciec. StaÅ„ siÄ™!”. CiekawostkÄ… jest fakt, że dzieÅ‚o zostaÅ‚o odwrotnie uÅ‚ożone, w zwiÄ…zku z czym, patrzÄ…c z wnÄ™trza koÅ›cioÅ‚a, w geÅ›cie stworzenia uniesiona jest lewa rÄ™ka Stwórcy.

OdwiedzajÄ…c KoÅ›ciół Franciszkanów możemy podziwiać nie tylko secesyjne witraże, ale również zaprojektowanÄ… w tym stylu pastelowÄ… polichromiÄ™ ze sÅ‚onecznikami, bratkami, irysami i liliami. Te różnorodne motywy sÄ… zgrupowane w pasach i ograniczone taÅ›mami o rysunku geometrycznym, podkreÅ›lajÄ…cym architekturÄ™ wnÄ™trza koÅ›cioÅ‚a. WykonujÄ…c je, WyspiaÅ„ski inspirowaÅ‚ siÄ™ zielnikiem, który tworzyÅ‚ przez dÅ‚ugi czas. GłównÄ… inspiracjÄ… wystroju jest teozoficzna koncepcja stworzenia Å›wiata. PowstaÅ‚a dekoracja, mimo iż nie ukoÅ„czona, stanowi najważniejszy przykÅ‚ad i najbardziej udane zastosowanie art nouveau w budowli koÅ›cielnej. Zjawisko zastosowania art nouveau w sztuce religijnej jest charakterystyczne dla Polski. Miejscem eksperymentów w sztuce polichromii religijnej byÅ‚ dla WyspiaÅ„skiego KoÅ›ciół Mariacki. Pod koniec XIX wieku Janowi Matejce zaproponowano udziaÅ‚ w renowacji wystroju wnÄ™trza. Mistrz malarstwa historycznego, pozwoliÅ‚ sobie na nowoczesność i umożliwiÅ‚ udziaÅ‚ w pracach swym dwóm uczniom – WyspiaÅ„skiemu i Józefowi Mehofferowi. DaÅ‚o to ciekawy efekt, bo pozwoliÅ‚o na poÅ‚Ä…czenie architektury gotyckiej z nowym stylem. ArtyÅ›ci pracowali opierajÄ…c siÄ™ na szkicach Matejki. W prezbiterium uwagÄ™ zwracajÄ… roÅ›linne elementy podtrzymujÄ…ce anioÅ‚y; w nawie i na chórze charakterystycznym elementem nowego stylu jest witraż nad organami, odznaczajÄ…cy siÄ™ żywymi kolorami, przedstawiajÄ…cy sceny z życia Marii.

Wyspiański walnie przyczynił się do rozwoju secesji. Poza wymienionymi dziełami tworzył też ciężkie i niewygodne meble drewniane, rysował wzory aplikacji na tkaninach, zajmował się zdobnictwem drukarskim. Większość z tych dzieł można podziwiać w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przy ulicy Szczepańskiej.

Sto lat temu, o zmierzchu, ulica FloriaÅ„ska ożywaÅ‚a dziwnymi postaciami: peleryny, twarze o niedbaÅ‚ym zaroÅ›cie, fantastycznie powyginane berety. WiÄ™kszość tego towarzystwa zmierzaÅ‚a do „Jamy Michalika”, by w oparach dymu pić absynt i dyskutować o sztuce. I mimo, że w ciÄ…gu wieku Å›wiat i miasto zmieniÅ‚y siÄ™ diametralnie, to ducha „belle epoque” można jeszcze w Krakowie poczuć.



Kraków Hotele

 


dodaj komentarz

"jeśli mowa o secesji to w Kraku jest tego stylu cholernie mało... niestety, jak dla mnie, bo b. lubię "organiczną" architekturę sprzed 100 lat. jeżeli ktoś chce zobaczyć miasto pełne secesji, to chyba najbliżej stąd do Rygi. mieszkałam tu przez ostatnie 4 miesiące, i nie zdążyłam się napatrzyć... naprawdę, polecam stolicę £otwy wszystkim miłośnikom art nouveau:)"

ashka
29.06.2008
Ocena
3/5

"moi drodzy, mam zamiar przyjechać do Krakowa w czerwcu, bedzie to moja pierwsza wizyta w tym miescie, bedzie to tez zarazem urzeczywistnienie mojich dzieciecych a takze uwczesnych marzeń. Zafascynowana młodą polską, dekadentyzmem, secesja no i Wyspiańskim prosze was o porade jakie miejsca zwiedzić by nie tracić czasu a zobaczyć coś ciekawego, nie chce powielac schematu typowego turysty, chce zwiedzić miejsca naprawde interesujące"

Villemo
06.05.2008
Ocena
3/5

"Aniu myślisz się... to tętniące i pełne życia miejsce i ono nigdy nie będzie wymarłe... ojjj a artystów można znaleść wszędzie w Krakowie;) nie zwracasz na nich uwagi widocznie... "


25.12.2007
Ocena
4/5

"Wiesz Adamie, mysle ze najcudowniejszy szlak architektury secesyjnej mozna zwiedzic we Francji, Nancy. Dodatkowo szklane artystyczne wyroby w stylu secesyjnym - Muzeum. Chce rowniez powiedziec, ze albo nie mam szczescia, ze nie spotykam artystow w Krakowie - mam wrazenie, ze wymarli! albo sie schowali w swoich malych mieszkaniach. Pisze wlasnie prace o kawiarniach artystycznych w Krakowie, ale mam wrazenie, ze to raczej mijesca wymarle! "

Anna
08.05.2007
Ocena
1/5

"Tak, Kraków to chyba najbardziej artystyczne miasto polski, tutaj wszystko przesiaknięte jest artyzmem, a miasto ma tak magiczna i upajającą atmosferę, że wydaje sie być stworzone przez i dla artystów! Sam jestem jednym z nich a do tego kocham Kraków i secesję!!!a tu jej nie brakuje. jest to z reszta chyba jedyny "snobistyczny i zarozumiały" styl w całej historii sztuki. Dlaczego ośmielam się wysuwać tak prowokujące wnioski?Dlatego,że dla mnie został on powołany przez wyzwolonych artystów nie dla ogółu ludności, ale właśnie z próżnośći samych twórców.Prawdą jest,że przyswiecała im idea sztuki dla wszyskich, jednak takie założenie można bylo uznać z góry za utopijne.Secesja to wyłacznie piekny przejaw wybuchu artystycznych możliwości czlowieka, który niestety chyba nigdy się już nie powtórzy. Reasumując,zamknę wszystjo w zamkniętym trójkacie-Krakow jest stworzony dla artystów, artyści dla secesjii, ona zaś dla Krakowa...i tak dalej"

adam
07.04.2007
Ocena
4/5

Krak¨®w hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Krak¨®w Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515