Jazz w Krakowie

Kraków zawsze słynął z dużego zainteresowania jazzem. Estetyka tego gatunku muzycznego idealnie pasuje do masy pubów, kawarenek, klubów, zarówno tych działających w tym mieście od lat, oraz tych, które dopiero co powstają. To właśnie w takich przestrzeniach najlepiej czuje się kontakt z erupcją i przepływem d¼więków, z tym, co chcą przekazać swoim słuchaczom muzycy jazzowi.

Zabytki, kościoły, architektura mieszkalna - elementy, które tworzą szlachetny i tradycyjny charakter Krakowa, mają niewątpliwy wpływ na muzyków, tych lokalnych, jak i przybyłych z zagranicy. Kraków to bardzo inspirujące miasto, które potrafi czarować i może dlatego właśnie tutaj jazz nabiera specyficznego znaczenia i przesyca to miasto, fanów tej muzyki, jak i osoby przypadkowe.
Jeszcze kilka lat temu Kraków był miejscem, w którym dominował przede wszytkim tradycyjnie pojmowany jazz, zarówno ten sięgający tradycji nowoorleańskich , jak i pó¼niejszych ewolucji gatunki, od okresu dixielandu, po be-bop i hard-bop, czasami zahaczający o czasy, gdy nowe reguły dyktował Miles Davis czy John Coltrane. Jazz, który w z rzadka, w ramach eksperymentów, przesycony był bluesem, ewentualnie lekką, rockową energię. Sięgające korzeni gatunku wiecznie żywe tradycje.

Taki jazz króluje dalej w takich knajpach, jak Harris Piano Jazz Bar, Mile Stone czy Jazz Club U Muniaka. Ten ostatni założony został przez znanego saksofonistę - Janusza Muniaka, który stworzył klub w celu koncertowania oraz zapraszania przyjaciół oraz muzycznych gości, obracających sie w podobnej estetyce muzycznej. Przez to miejsce przewinęło się wielu artystów, zarówno tych krajowych, jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowskicz czy Jarosław ¦mietana po tych zagranicznych, jak Wynton Marsalis czy Nigel Kennedy. Podobny klimat można znale¼ć w krakowskiej knajpie, a zarazem restauracji - Piec Art. Oprócz zaspokajania potrzeby duszy i żołądka, serwuje dużą dawkę koncertów jazzowych, w ramach Piecowych ¦ród. Klub promuje również bardziej nowoczesne formy wypowiedzi muzycznej. Co jakiś czas w Piec Arcie pojawia się ze swoimi setami , znany ze swej fascynacji jazzem, Dj Krime.
Oblicze jazzu jest różnorodne. W dużym stopniu kojarzy sie on z pewną elegancją i wysublimowaniem. Dlatego bardzo często, gdy zapraszamy kogoś na lampkę wina czy na wytworną kolację, niekoniecznie w restauracji, jako tło, podkreślające chwilę i klimat, wybieramy właśnie jazz. Ta muzyka dodaje pewnego smaku i specyficznego charakteru wielu sytuacjom. W szczególnie, jej i przyjemnie spokojna odmiana. Takie d¼więki towarzyszą bywalcom takich klubów, cafe, kawiarenek jak Piano Rouge czy Boogie Bar, nie wspominając już o, znajdującym sie na ul. ¦w. Jana, kubie muzycznym - Stalowe Magnolie. Do tradycji nowoorleańskich nawiązywać ma już samą nazwą, otwarty w lutym 2006 roku na miejscu dawnego kina Apollo, Razzy Dazzy Jazz.

Kraków to nie tylko tradycyja, to również ten niepokorny, kipiący energią, rebeliancki i poszukujący jazz, który nie zna ograniczeń stylistycznych. Co się okazuje bardzo doceniany w mieście króla Kraka. Po zasłużonym Indigo, w którym pojawiały się niezmiernie ciekawe i zasłużone postacie na scenie awangardowego jazzu, na pierwsze miejsce wysunęła się znajdująca się na Kazimierzu - Alchemia. Kraków wciąż nie może otrząsnąc się po szoku, jakim była Krakowska Jesień Jazzowa. Prawdziwe święto dla fanów współczesnego, poszukującego avant-jazzu. Program imprezy był tak napięty i bogaty, że praktycznie z trudem można było zrezygnować z wzięcia udziału w jakimkolwiek z przygotowanych występów. Na scenie Alchemii pojawiły się takie tuzy nowoczesnego gatunku, jak Ken Vandermark. Artysta bardzo upodobał sobie Kraków i tutejszą publiczność, bo pojawiał się na koncertach w różnorodnych składach, od Free Music Ensemble po sławne Vandermark 5. 28 stycznia wystąpi natomiast duo saksofonisty z perkusistą - Paulem Nilssen - Love, jego wieloletnim współpracownikiem. To nie pierwsza wizyta bębniarza w Alchemii, do której przybył m.in. ze swoim rewelacyjnym zepołem The Thing, który zaprezentował porażającą i kontrowersyjną mieszankę wyzwolonego freejazzu, punka i muzyki współczesnej. W ramach Krakowskiej Jesieni Polskę odwiedził rownież inny awangardzista saksofonu - Peter Brotzmann, występując ze wspomnianym Vandermarkiem oraz z Matsem Gustafssonem w trio - Sonore. Koncertem w klubie zaszczycił nas także zespół Return of The New Thing, swobodnie nawiązujący do tradycji Ornette Colemana.
Przed nami rok 2007, który na pewno przyniesie nowe wycieczki jazzowe, jakimi Alchemia zapewni swojej publiczności. Pozostaje tylko zachować cierpliwość i prztgotować się na wszystko, ale na pewno na jedno - będzie ciekawie!!!
Kazimierz przesiąka jazz, w takim samym stopniu jak odgrywa ogromną rolę na największych imprezach w tej dzielnicy. Festiwal Kultury ¯ydowskiej należy do jednej z nich.
W dzisiejszych czasach jazz nie zamyka sie na żadne kierunku. Podążając drogą rozwoju wchodzi w konglomerat z przeróżnymi obliczami muzyki elektronicznej, od house music, 2step garage, po drum & bass. Ludzie odwiedzają znane kluby takie jak Ministerstwo czy Prozac, aby pobawić sie przy muzyce, która przenosi estetykę jazzową w świat współczesnej muzyki tanecznej. Dje zafascynowani bujającymi klubowymi odmianami gatunku serwują dawkę energetycznych d¼więków nu-jazz czy future-jazz. I tak historia zatacza koło, nawiązując do czasów kiedy właśnie przy takiej muzyce bawiły się, wypełnione do pełna lud¼mi, sale.Kraków Hotele

 


Historia jazzu
Mile Stone
Klub Artystyczny Cieplarnia
Prozak
Ministerstwo
Festiwal Kultury ¯ydowskiej
Triosk

dodaj komentarz

"Klub Dziennikarzy Pod Gruszką-koncerty jazzowe co piątek! 23.05 Joachim Mencel Trio!!!"

Wiki
18.05.2014
Ocena
3/5

"... no i Restauracja Gródek. Koncerty jazzowe w każdą sobotę."

Waldemar
07.09.2012
Ocena
5/5

"1 marca Imagination Quartet wystąpi w krakowskim klubie Harris w ramach trasy koncertowej promującej debiutancki album. Na przełomie lutego i marca Imagination Quartet promować będzie dziesięcioma autorskimi koncertami debiutancki album wydany pod koniec 2011 przez Anaconda Productions. W ramach trasy kwartet wystąpi o godz. 21 w krakowskim klubie Harris Piano Jazz Club (Rynek Główny 28). Bilety w cenie 15 zł. do nabycia przed koncertem w klubie. Trasa koncertowa promować będzie debiutancką płytę Imagination Quartet wydaną 21 listopada 2011 r. przez niezależną wytwórnię Anaconda Productions, której produkcji podjął się Piotr Remiszewski. Album jest podsumowaniem dotychczasowej działalności zespołu. Zawiera 11 autorskich kompozycji, wyra¼nie opartych na klasycznej jazzowej estetyce, nie pozwalających jednak zamknąć się w muzycznych standardach i pułapce oczekiwań. Za dystrybucję płyty m.in. w salonach sieci EMPIK oraz portalach IPlay.pl i Amazon.com odpowiada Pink Crow S.A. Przebieg trasy koncertowej będzie można śledzić na bieżąco na profilu Facebook Imagination Quartet pod adresem: https://www.facebook.com/ImaginationQuartet. Dziesięć pierwszych osób które polubią stronę i opublikują post „Chcę bilet!” w zakładce „Wydarzenie/Kraków”, otrzymają od zespołu zaproszenie na koncert. Obecny skład: Michał Sołtan gitara, Damian Pińkowski saksofon, Dariusz ¦witalski bas, Maciej Dziedzic perkusja. "

IQ
13.02.2012
Ocena
3/5

"Myślę, że warto by wymienić w artykule również restauracje Coltrane na ulicy Biskupiej 4. Aż dziwię się, że mogło jej w tym zestawieniu zabraknąć. W restauracji tej (barze) co tydzień w piątki i soboty można posłuchać na żywo najlepszych muzyków jazzowych z Krakowa i całej Polski. We wtorki dodatkowo są organizowane jam session."

Kamil
03.06.2010
Ocena
5/5

"Pozdrawiam właścicieli klubu Alchemia to jest wspaniały klub Wiesław "

wiesław
06.04.2010
Ocena
5/5

Krakw hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Krakw Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515