Nowa Huta

Nowa Huta to dzielnica, będąca wyróżniającym się i stojącym w opozycji wobec reszty miasta, punktem na mapie Krakowa. Ma swoją własną, odrębną specyfikę z klimatem, kulturą i tradycją. Zetknięcie się z tą częścią miasta po kontakcie z centrum Krakowa może być prawdziwym szokiem.
Obecny kształt Nowej Huty, to, dlaczego wygląda tak, a nie inaczej, wiąże się z niedaleką przeszłością dzielnicy. Ma swoje korzenie w czasach socrealizmu, początków i pó¼niejszej fazie rozwojowej reżimu komunistycznego.
Ta dzielnica Krakowa jest największą inwestycją, jaką postawił sobie za cel Plan Sześcioletni Rozwoju Gospodarczego i Budowy Podstaw Socjalizmu. Przewidywał on bowiem intensywną odbudowę i modernizację hutnictwa. W początkowych założeniach Nowa Huta miała być niezależnym, socjalistycznym miastem, a przez umiejscowienie dzielnicy w okolicach Krakowa miało znaczenie polityczne i miało być uderzeniem w "tradycyjne, konserwatywne środowisko krakowskie". W rezultacie stworzono ogromny kombinat oraz osiedla mieszkalne, które dzisiaj tworzą wyjątkowy wizerunek dzielnicy.
Pojawiając się pierwszy raz w Nowej Hucie i ruszając w podróż wgłąb atrakcji, które w sobie kryje, można przegapic wiele istotnych miejsc. Warto więc zainteresować się ofertami firm takich jak Crazy Guide, które fachowo zajmują się pokazywaniem i zaznajamianiem się z turystycznymi skarbami Nowej huty.

Obecnie na terenie Nowej Huty oprócz kombinatu znajdują się największe w kraju Zakłady Przemysłu Tytoniowego oraz cementownia. Posiada własną sieć komunikacyjną i usługową, własny ośrodek kultury,jej tera¼niejszy teren obejmuje 11820,2 ha, a łączna liczba ludności wynosi 212572 tys.
To co dzisiaj przede wszystkim tworzy sławę i popularność Nowej Huty to uroki socrealizmu i to, co po sobie pozostawił. Cały ten obraz tworzą takie miejsca, jak Plac Centralny, Centrum Administracyjne Huty im. Tadeusza Sendzimira, Osiedla Wandy/Willowe, Nowohuckie Bramy, Zespół Szpitala im. ¯eromskiego.
Nowa Huta dorobiła się już miejsc kultowych, takich jak Cepelia - Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego,prowadzącego szereg spraw związanych z twórczością ludową i artystyczną. To również Księgarnia Skarbnica czy Kopiec Wandy.
Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się środowiska artytystyczne i kulturalne czerpiące z dorobku i historii Nowej Huty. Jest tak zapewne za sprawą prężnie działającego w Nowej Hucie Teatru £a¼nia Nowa czy Teatru Ludowego. Każdy szukający nowoczesnych, poszukujących form sztuki odnajdzie się w powyższych stowarzyszeniach teatralnych. W Nowej Hucie znajduje się również Kino Sfinks. Prezentuje ono ciekawy i oryginalny repertuar, idealny dla prawdziwego, głęboko interesującego się X Muzą, kinomana.
Historia i problemy tej dzielnicy Krakowa nie są obce centrom polskiego życia społecznego, jak i kulturalnego. Obecnie wiele poglądów, którymi karmione kiedyś było społeczeństwo, poddane zostaje weryfikacji i konfrontacji z prawdziwą wersją historii. Wielu twórców i ośrodków opiniotwórczych dostrzega fałsz pewnych zabiegów propagandowych, którymi poddawano zarówno mieszkańców Nowej Huty, jak i resztę społeczeństwa. Na wierzch wyciąga się wszystkie nadużycia i nieprawdziwe stereotypy, jakie poprzedni reżim polityczny chciał stworzyć wokól Nowej Huty i jej historii. Dowodem na to jest wystawa fotograficznej "Czas Zatrzymany" w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury. Prace będą wystawione do końca roku, stanowiąc prawdziwy, bo ilustrowany, komentarz i opis,rzeczywistej i zasługującej na właściwą ocenę, historii Nowej Huty.Kraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours
Cracow Life Poster
Mamy Mapkę!!!

 


Krakow Nocą
Lotnisko Balice
Wypożycz Samochód
Nieruchomości
Krakowska Karta Turystyczna
Kafejki Internetowe
Szkoły Wyższe
Szkoły Językowe
Muzeum Narodowe

dodaj komentarz

"Zapraszamy do zwiedzania tej dzielnicy z pomocą Fundacji Pozytywnej Promocji Nowej Huty. Fundacjanh.pl"

Tomasz
12.04.2016
Ocena
3/5

"Nowa Huta Travel - Wycieczki, Zwiedzanie, Atrackje - www.nowahutatravel.pl"

Marcin
04.02.2016
Ocena
4/5

"W ostatnich tygodniach w sieci pojawił się blog o Nowej Hucie. http://nowahutatuitam.blogspot.com/ mam nadzieje, że się spodoba."

Jacek z Huty
17.07.2013
Ocena
3/5

"Jeśli jestes z nowej huty i jestes z tego dymna/y to zapraszam na portal społeczności Nowej Huty na stronę www.nh-team.o12.pl portal ten zostal zrobiony z mysla o mieszkancach nowej huty gdzie mogą razem porozmawiac poznac sie itp. Serdecznie zapraszam"

Marcin
05.01.2010
Ocena
3/5

"Mam prośbę do tej osoby o ksywie o skontaktowaniem się ze mną napisałam gg podajęjeszcze raz 10422230 odezwij się ziom you"

Ewa
05.10.2009
Ocena
3/5

"Podpisuję się dwoma rękami pod tekstem "eli". To co zrobiono z lokalami wokół Placu Centralnego jest haniebne! Ale nie tylko to. Koszmarne bloki Centrum E - zniszczono styl socrealizmu w złośliwy sposób. Zniszczono stare latarnie (zastąpiono je nowymi, ale nie pasują do stylu starej Nowej Huty). Wyburzono na dachach otaczających Plac budynków ozdobne barierki (pozostał jedyny ich fragment w pobliżu sklepu papierniczego). A czeka nas jeszcze odnawianie elewacji budynków wokół Placu Centralnego. Aż strach pomyśleć, co mogą wymyśleć mądre głowy. Czy nie pokryją wszystkie ozdobne elementy arkad grubą warstwą tynku na wzór blokowisk z obrzeży dzielnicy. No cóż, właściwie jest to już "Plac Centralny im. Ronalda Regana", więc nie musi być podobny do Placu Centralnego który znamy z dawnych lat."

Mirek
23.06.2009
Ocena
3/5

"Jak masz ba imię bo napisałeś chyba taką ksywkę MSCRV POZDRAWIAM.Chciałabym cię ziomek poznać to moje gg 10422230.Nowa Huta Ganksta."

Ewa
14.06.2009
Ocena
3/5

"Mając 4lata przyjechałam z Rodzicami do N.Huty.Ukończyłam m.in T.H.M .Co się stało z moją ukochaną szkołą .Została jakaś namiastka tego co było.Jakieś liceum jakieś przedszkole ,i licho jeszcze wie co.Myślę że gdyby żył i był jeszcz dyrektorem dr.R.Sokołowski nie dopóścił by do takiego dziadostwa.To jest profanacja naszej szkoły to była najlepsza z najlepszych szkół w całej N.H.Nie zgadzam się z takim stanem rzeczy jaki jest obecnie .Następny kwiatek w,N.H to klub MPiK kto dał prawo do likwidacji jedynej w mieście placówki kulturalnej czy ktoś pytał mieszkańców młodzieży o zdanie .A potem krzyczy ,wrzeszczy i poucza że młodzież zN.H to łobuzeria bandyci kapturowcy i inne przezwiska.A gdzie mają się spotykać porozmawiać .Następny kwiatek .Takie piękne pomieszczenia ,po Modzie Polskiej kto wydał pozwolenie na wystawianie dziadostwa ,śmierdzących szmat w pięknych oknach .Co zrobiliście z naszego miasta jedno wielkie dziadostwo.A oddać to młodzieży. Stworzyć im klub kawiarnię na schodkach można by ustawić wiosną ,latem stoły parasole .Nowohucianie np. w niedzielę chętnie by usiedli ,wypili kawę zjedli np.lody i nawet kto by chciał wypił by piwo.Ciucholandy wywalić na obrzeża miasta.Szpecą centrum naszego miasta.Absolutnie trzeba coś z tym zrobić tak nie może pozostać.Trzeba iść w stronę młodych pomóc im znależć swoje miejsce tu w Nowej Hucie.Zeby już nigdy nie przeczytać takich głupich zdań jak dzisiaj .Przez przpadek wziełam gazetę do ręki i napisane było w niej coś takiego;Strefa strachu,olbrzymie betonowe bloki(w innych miastach też są olbrzymie betonowe bloki np. w Warszawie)szaro biednie i niebezpiecznie.Duża część młodych ludzi próbuje się stąd wyrwać.Rewia 15 kwietnia .Gdzie u nas jest szaro biednie mamy dużo zieleni jest pięknie. Gdzie są radni ? gdzie się pochowali ,pokażcie że się do czegoś nadajecie .Zajmijcie się wreszcie naszą Nową Hutą naszą młodzieżą .Są możliwości jest dużo miejsca na stworzenie miejsc kultury ,a wywalić dziadostwo z miasta .Pieniądze są ważne ale młodzież to wizytówka nas samych i was radni miasta Nowa Huta."

ela
01.06.2009
Ocena
3/5

"Ewa ma 100% racje:) Ja tez mieszkam od urodzenia zyje w przekonaniu ze do NH nie mozna miec żadnych zastrzeżeń"

MSCRV
19.02.2009
Ocena
3/5

"Ja mieszkam od urodzenia w Nowej Hucie i do Huty nie mam żadnych zastrzeżeń,podoba mi się tu i nie zamieniłabym Huty na inne miejsce zamieszkania.To że chłopaki siedzą na ławkach, mogą tez mają prawo byc na osiedlach naławkach a to że w kapturach siedzą ja sama chodze w kapturze więc starsi ludzie nie mają prawa nadawać na nich i się na nich skarżyć moga siedzieć gdzie chcą obojętnie czy to ławka czy murek.i do której chcą to też ich miejsce jest.Pozdrawiam was chłopaki w kapturach.Wasza Nowohucianka:-)Nie przejmujcie się starymi wapnami,olewajcie ich i już."

Ewa
21.01.2009
Ocena
1/5

"Ja mieszkam od urodzenia w Nowej Hucie i do Huty nie mam żadnych zastrzeżeń,podoba mi się tu i nie zamieniłabym Huty na inne miejsce zamieszkania.To że chłopaki siedzą na ławkach, mogą tez mają prawo byc na osiedlach naławkach a to że w kapturach siedzą ja sama chodze w kapturze więc starsi ludzie nie mają prawa nadawać na nich i się na nich skarżyć moga siedzieć gdzie chcą obojętnie czy to ławka czy murek.i do której chcą to też ich miejsce jest.Pozdrawiam was chłopaki w kapturach.Wasza Nowohucianka:-)Nie przejmujcie się starymi wapnami,olewajcie ich i już."

Ewa
21.01.2009
Ocena
3/5

"Olka Nowa Huta to jest odrębne miasto... z naszą własną hisotrią, kulturą... Kraków to tylko miejscowość pod Nową Hutą ;)"

paladyn93
13.12.2008
Ocena
5/5

"Mieszkam tu i pracuje. Jestem tzw. "krakuską" ale po odwiedzinach u rodziny w ¦ródmieściu wracam do mojej Huty z ulgą. Nawet mój pies kocha te przestrzenie. Spacer po Hucie to czysta przyjemnośc. Ma się wrażenie, że chwilami zamiera tu życie, ale tylko pozornie. Jak w dzielnicach willowych, gdzie życie płynie spokojnie, tak i tu wyczuwa sie ten rytm. Kto nie zna uroków spaceru z Bieńczyc do Centrum, i dalej wzdłuż łąk do ¯eromskiego, Mogiły, przez stare osiedla nad Zalew a dalej na skróty do Alei Róż, ten nie wie nic o Hucie i niech żałuje :-)))... ja wiem. Szkoda mi tylko pieknych sklepów pod Arkadami w centrum (ze szkłem i Mody Polskiej) Dobre ( eleganckie) sklepy zawsze przyciągały ludzi i uważam to za ogromną stratę dla dzielnicy że ich już nie ma. "

Gosia
15.10.2008
Ocena
3/5

"NOWA HUTA TO NIE JEST ODREBNE MIASTO!!!PROSZę NIE TRAKTOWAć JEJ ANI JEJ MIESZKAńCÓW JAKO OBYWATELI DRUGIEJ KATEGORII!!"

olka
07.09.2008
Ocena
3/5

"Mam pytanie błagam pomóżci e co myślicie o 60-cio leciu nowej huty??"

karol
06.03.2008
Ocena
3/5

"gdzie można dowiedzieć sie kiedy grają jakiś spektakl??"

nie rozumiem
29.02.2008
Ocena
3/5

"Nie jestem pewien czy stara huta podlega pod konserwatora zabytków (niektóre fragmenty na pewno) niemniej słyszałem, że istnieją zapisy ograniczające swobode w wyborze np kolorów malowań, zapewne z tego powodu w starej nowej hucie jest tak "szaro"."

Szymon
06.01.2008
Ocena
4/5

"Gdzie jest pochowany Józef Nowotny I sekretarz KM HiL to był porządny chłop"

Kazek
11.12.2007
Ocena
3/5

"Js na zawsze tu zostane czy triumfy czy przegrane"

nowahutakrakowiakówHKS
26.11.2007
Ocena
3/5

"No tak... wychowałem sie tutaj, podziwiałem Ja zawsze, miała przestrzeń, zieleń, szerokie chodniki, klimat nowosci, i .......teraz jezd blokowiskiem zestarzałych ludzi, smętnych i metownią dla łysych szumowin młodocianych, z żalem wspominam i wynoszę sie po 50 latach jak najdalej"

antoni
18.11.2007
Ocena
5/5

"O co tu chodzi? - W kapitalistycznej rzeczywistości chcemy sprzedać socrealistyczną przeszłość - próbuje rozjaśnić Maciej Szymański, szef Krakowskiej Agencji Public Relations. - Wymyśliliśmy usługę turystyczną - przejazd z przewodnikiem po Nowej Hucie, a wszystko w konwencji wycieczki zakładowej - wyjaśnia. Wczoraj taką imprezę KAPR zorganizowała dla dziennikarzy. Od dziś ma być ona w ofercie niektórych biur podróży i krakowskich hoteli. "

benek
04.11.2007
Ocena
4/5

"Kiedyś się pracowało na KM HiL"

Tosier
29.10.2007
Ocena
3/5

"Nowa Huta to najlepsza dzielnica Krakowa. Kocham ją i nigdy nie opuszcze :)"

Kasia :)
13.09.2007
Ocena
3/5

"choc jestem we Wiedniu od 27 lat-to ciagle nie moge zapomniec mojej kochanej Nowej Huty i kolesi z Osiedla Ogrodowego. Jurek-Ksywa-Kaczor"

jurek
03.09.2007
Ocena
3/5

"W zeszlym roku bylem pierwszy raz po 25-ciu latach po wyjezdzie. Nic sie nie zmienilo poprzez ten czas. Jedynie "Lenin"a sprzedano. Huta jaka byla taka jest, ludzie tylko sie zmienili albo wyjechali. Wracam na wakacje znow w 2009."

Jurek Rozycki
12.06.2007
Ocena
5/5

"Kocham nowom hute skoda ze teraz jestem w niemcech w berline ale w sercu huta =)"

Pawel
11.06.2007
Ocena
5/5

"Spacerowałem wczoraj i dziś po nowszej części Nowej Huty - osiedla Tysiąclecia, Złotego Wieku, Srebrnych Orłów, Oświecenia dalej już nie doszedłem]). Moje wrażenia . Jest po prostu nadzwyczajnie !Pięknie! Prawie wszystkie osiedla zabrały się za odnowę elewacji swoich bloków, i nawierzchni chodników. Przycinane i pielęgnowane są drzewa i inna roślinność. Uzupełniana lub wymieniana jest mała architektura i wyposażenie. Osiedle Tysiąclecia robi piorunujące wrażenie I do tego ta cudowna wiosna, która wybuchła wszelkimi barwami świeżej zieleni jak również kwiatami na łąkach i drzewach. Coś niesamowitego! :) Teraz łatwo można zobaczyć i zrozumieć koncepcję urbanistyczną osiedli. Jaka myśl przyświecała ich twórcom. Pierzeje Krakowskie są Piękne, Ale Blokowiska Nowej Huty mają również swój specyficzny klimat, i obydwu nie da się ze sobą porównywać, bo to zupełnie inne rodzaje piękna. Kraków można porównać do Luksusowego hotelu, zdobionego miliardami detali, wciśniętego pomiędzy piękną, ruchliwą i pełną ludzi miejską ulicę, A Nową Hutę do modernistycznego, minimalistycznie zdobionego kurortu w malowniczo położonej miejscowości turystycznej. I takie właśnie przyświecały idee jej twórcom. Stworzenie miasta ogrodu, bez przepychu, którego ozdobą będzie zieleń, a sam budynek wpisze się w nią jako jej element. Element który z nią nie konkuruje, a jedynie uzupełnia. Miałem okazję zwiedzić przedmieścia Belfastu i Dublina. Tam kontynuowano zabudowę pierzejową, bez uwzględniania zieleni, i tego że od czasów tego typu urbanistyki miast, ruch samochodowy wzrósł drastycznie i niemożliwie do wytrzymania dla ludzi mieszkających przy ulicy. Poza tym, ich domy nawiązują nieznacznie do starego stylu, bez wyposażenia w elementy zdobnicze i z zachowaniem monotonnej powtarzzalności (które nawet ciężko kamienicą nazwać). Teraz widzę Nową Hutę jeszcze bardziej łaskawym okiem niż dawniej :) Polecam wiosenne spacery osiedlowymi uliczkami i chodnikami Nowej Huty :). A ponad Wszysko odsyłam do Parków! :) PS niektóre osiedla np. Tysiąclecia czy Piastów i inne potrafią świetnie dobrać kolorystykę budynków. Niestety inne malowane są bez najmniejszego wyczucia estetyki, na jeden kolor (lub przy użyciu zbyt nikłego kontrastu pomiędzy odcieniami vide pierwsze bloki na osiedlu oświecenia), bez odpowiedniego wyczucia i wyróżnienia (niewielu, lecz jak ważnych) detali. Największą porażką w malowaniu cechują się (choć te powinny właśnie dawać przykład) budynki najstarszej części Nowej Huty. Budynek przy Demakowej wręcz jest anty przykładem tego jak należy malować budynek (pomalowany na jeden kolor mimo, że można było podkreślić jego nadzwyczajność). Tak samo kilka budynków przy alei Solidarności. Poza tym, nie zdjęto tych blach z gzymsów (kiedyś pozakładano takie blachy na gzymsy, które są spadziste jak dach góralskiego domu, w miejsce blach które były płaskie jak blaszany parapet zaokienny) Całkowita porażka proszę państwa! Czy nie da się podpatrzeć w Krakowie, że wystające elementy budynku maluje się na jaśniejszy odcień danego koloru, a te zagłębione często podkreśla się ciemniejszym odcieniem (lub stosuje się w ogóle inny kolor) Tak by podkreślić kontrast! Inne budynki starej części Nowej Huty karygodnie są docieplane, przez co nikną lub maleją gzymsy czy inne detale (jak zagłębienia ścian czy wypusty). Czy ktoś widział by budynek w Krakowie został docieplony jeśli ma unikalną fasadę? ehhh . Czy ktoś w ogóle nad tym panuje? Możemy uzyskać jeszcze bardziej piorunujący efekt niż w Nowej Części Nowej Huty, biorąc pod uwagę to, że nakłady finansowe na renowacje Starej części Nowej Huty są wyższe i poziom dbałości powinien również być wyższy. Tymczasem zmierzamy w kierunku zupełnie odwrotnym. "

gregry
16.04.2007
Ocena
4/5

Krakw hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Krakw Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515