Galeria Bunkier Sztuki


Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki należy w Polsce do najważniejszych instytucji prezentujących sztukę nowoczesną i zjawiska, jakie wokół niej narastają i jakie ją kształtują. Galeria jest otwarta na sztukę multimedialną, wideo i performance. Jej działalność odbywa się na kilku, powiązanych ze sobą płaszczyznach. Organizowane są tutaj wystawy, cykle spotkań, prezentacji i dyskusji, projekcje filmów oraz działania artystyczne w przestrzeni publicznej (np. planowana akcja "Wektory" w przestrzeni miejskiej Nowej Huty). Bunkier ma przestrzeń wystawienniczą, podzieloną na dwa piętra, co daje możliwość dostosowywania wnętrza do potrzeb każdej wystawy. W swojej, liczącej prawie 40 lat historii, Bunkier Sztuki prezentował artystów tej klasy, co: Bruno Schulz, Tony Cragg, Krzysztof Penderecki, Hans Arp, Marta Deskur, Tadeusz Kantor, Stanisław Dróżdż, Katarzyna Kozyra, Rafał Bujnowski, Wilhelm Sasnal, Mirosław Bałka, Hanne Darboven, Jarosław Kozłowski, Andrzej Pawłowski, Zofia Kulik, Leon Tarasewicz, Alicja Żebrowska, Jadwiga Sawicka, Marek Chlanda, Grzegorz Sztwiertnia, Andreas Kaufmann. Galeria jest artystycznie niezależną instytucją kultury, finansowaną przez Miasto Kraków.

Galeria Bunkier Sztuki in English

spis miejsc 2 3
opinie

Mapa

location:
Old Town

adres:
pl. Szczepanski 3a

telefon:
4230971

fax:

EMAIL Galeria Bunkier Sztuki

Galeria Bunkier Sztuki stronaKraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours

 


Bunkier Sztuki
Teatr Bagatela
Teatr Groteska
Kino Kijów
Muzeum Narodowe
e-zakopane.com
e-wroclaw.com

Galeria Bunkier Sztuki

"Wybieram się znów na World Press Photo do Bunkra. Chodziłam na poprzednie wystawy kilka lat z rzędu i nie mogę się doczekać, żeby obejrzeć najnowszą!"

Ewa
04.11.2010
Ocena
4/5

"mogłoby być lepsze"

qwerty
28.12.2008
Ocena
2/5

"zajebista wystwa , niezle sie ubawilem, ta hustawka z ceramiki poprostu wymiatacz, widla jak widla nudne, ale rysunki pierwsza klasa, tylko ta wielka fototapeta mi sie nie podobala, niby smieszna : ) szkoda kasy na takie produkcje.szacunek,pozdr bolek wielki"

friland
30.04.2007
Ocena
4/5

"jak zwykle najciekawsze wystawy w miescie ! dzieje sie !i dzieje sie dobrze"

magda
24.04.2007
Ocena
4/5

"śr. [ 21.03.2007 ] godz. 18.30 (Interpretacje) Słabość ma w sobie szczególne piękno // Małgorzata Markiewicz Spotkanie z Małgorzatą Markiewicz, towarzyszące jej wystawie Przemiany w Galerii Dolnej. Artystka, znana z odwoływania się do metafory ubrania, tym razem odnosi się do cyklu życia i śmierci. W najnowszych pracach, przygotowanych specjalnie dla Bunkra Sztuki, Małgorzata Markiewicz nawiązuje do wschodniego kalendarza oraz cyklu przemian pięciu pór roku. Artystka zwraca uwagę na kategorie słabości, delikatności i miękkości, w których dostrzega symptomy życia. Obecny od zawsze w twórczości Markiewicz recykling znoszonych ubrań nabiera jeszcze wyraźniejszego, wanitatywnego znaczenia. Kształty sukienek zatopionych w betonowych sarkofagach stają się coraz bardziej abstrakcyjne, coraz bardziej oddalone od cielesności i zmysłowości, jakimi charakteryzowały się wczesne prace autorki. Podczas spotkania artystka opowie o wystawie i nawiąże do swoich poprzednich realizacji. "

bunkier
20.03.2007
Ocena
4/5

"suuuuuuper wystawa Malgorzaty Markiewicz ! "przemiany" w galerii dolnej, polecam, niezle nakreca,pozytywnie"

marysia
08.03.2007
Ocena
4/5

"idz lepiej do parku wodnego albo plazy bo galeria to raczej nie jest miejscowka dla ciebie, no chyba ze krakowska.......galeria : )"

hania do beni
05.03.2007
Ocena
3/5

"Nie mam zdania ale to chyba nudne, mówie o tej ostatniej wystawie..."

renatka
02.03.2007
Ocena
3/5

"fajnie fajnie tylko strasznie nudno ....."

jola
26.01.2007
Ocena
3/5

"Wojtek Doroszuk // Reisefieber wernisaż: środa, 24 stycznia 2007, godz. 18.00 wystawa otwarta od 25 stycznia 2007 do 25 lutego 2007 w godz. 11.00-18.00 ? we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków w czwartki Galeria czynna do godz. 20.00"

fiona
23.01.2007
Ocena
4/5

"Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkania Klubu Bunkra Sztuki: piątek, 19.01.2007, godz. 18.30 Pochwała antagonizmu Z cyklu: ?Przestrzeń kultury? W spotkaniu udział biorą: Kinga Dunin, Julian Kutyła oraz Sławomir Sierakowski Prowadzenie: Kuba Mikurda Spotkanie wokół najnowszego numeru ?Krytyki Politycznej" oraz otwierającej nowy cykl wydawniczy książki Slavoja Žižka Rewolucja u bram. Dyskusję otworzy premierowy pokaz filmu Wilhelma Sasnala Wiosna. czwartek, 25.01.2007 godz. 18.30 Wojtek Doroszuk // Stan przejściowy Z cyklu: ?Interpretacje?"

bunkier
19.01.2007
Ocena
5/5

"Wystawa Beyond jest kolejną, po PAX i Vis-?-Vis, konfrontacją postaw dwóch artystów jednego pokolenia, funkcjonujących w różnych kontekstach historyczno-kulturowych. Kuratorka poprosiła obu twórców o wypowiedź na temat ciemnej strony nowoczesności. Beyond jest przysłówkiem oznaczającym ?poza?. Zgodnie z interpretacją Anny Marii Nassisi Beyond może być ?metaforą, przywołującą miejsce ? poza miejscem, w którym tragiczne dzieje ludzkości splatają się z dziejami człowieka? (Auschwitz, Dachau, etc.). W tekście kuratorskim czytamy także, że doszliśmy do momentu głębokiego kryzysu myśli, tzw. myśli postmodernistycznej. Anna Maria Nassisi pisze, że wobec tego, przyszłość nie może być kontynuacją przeszłości. Wykazuje ona konieczność odnalezienia drogi wyjścia z impasu, w którym znalazła się nasz kultura, strategii, która będzie ?poza? dotychczasowymi dyskursami. "

bunkier
19.01.2007
Ocena
5/5

"Zapraszamy do Bunkra Sztuki na prezentację projektu Łukasza Skąpskiego Przewodnik po Krakowie. Przewodnik po Krakowie jest to projekt, który zakłada prezentację osiedli miejskich, blokowisk krakowskich jakie powstawały w ubiegłym stuleciu i które pokrywają znaczną część powierzchni miasta. W swoich filmach Łukasz Skąpski dokumentował wypowiedzi przypadkowo spotkanych mieszkańców krakowskich osiedli. Celem projektu było pokazanie mniej znanych, egzotycznych dla ludzi spoza Krakowa rejonów miasta. Pokazując filmy o powojennych dzielnicach miasta artysta przedstawia inne oblicze Krakowa. Nie pełnej zabytków atrakcji turystycznej, ale szpetnego molocha. Konstrukcja filmu, polegająca na rytmicznym powtarzaniu obrazów różnych osiedli, daje częściowo przerażający i częściowo komiczny efekt. Projekcję projektu Przewodnik po Krakowie można oglądać w Bunkrze Sztuki od 15 do 31 grudnia, w godz. 11.00-18.00 we wszystkie dni tygodnia - z wyjątkiem poniedziałków. W czwartki Galeria czynna do godz. 20.00."

malgorzata mleczko
15.12.2006
Ocena
3/5

"Piekna i wzruszajaca wystawa WPP i napewno najbardziej popularna ze wszystkich jakie tam pokazuja.Wspaniale fotografie !!!!!! Robcie wiecej takich wystaw"

Olga
29.11.2006
Ocena
5/5

"najlepsza galeria w Krakowie!"

Mario
24.11.2006
Ocena
5/5

"Realizowane przez Shahrama Entekhabi kilkuminutowe filmy odnoszą się do stereotypowych wizerunków emigrantów, rozpowszechnionych zwłaszcza na zachodzie Europy. W każdym z filmów artysta wcielił się w inną figurę: islamskiego fundamentalisty, kurdyjskiego aktywisty, latynoskiego partyzanta i gangstera z Bałkanów. Pozostałe prezentowane na wystawie prace, mimo pozornej ?czystości? formy, odnoszą się do widza, zadają pytanie o tożsamość każdego i o obecność obcego w nas wszystkich, podważają wartość takich pojęć jak ?dom?, ?ojczyzna?, kojarzonych z poczuciem przynależności i bezpieczeństwa. W Bunkrze Sztuki 17 listopada (piątek) o godz. 18.30 odbędzie się także dyskusja biorąca z punkt wyjścia wystawę irańskiego artysty, na którą zaproszono prof. Zdzisława Macha oraz samego twórcę. Spotkanie poprowadzi Magdalena Pustoła. 18 listopada (sobota) 2006, od godziny 12.00 Shahram Entekhabi będzie wykonywał performance Home na parkingu przy budynku Bunkra Sztuki. Natomiast o godzinie 17.00 w tym samym miejscu rozpocznie się impreza z udziałem artysty i studentów ASP w Krakowie. "

olga
Nov.15.2006
Ocena
3/5

"a nie daloby sie tych World wystawek przeniesc do galerii kazimierz ?razem z rzezba mitoraja ?szkoda takiej fajnej galerii na takie glupoty,kasa kasa,ale nie marnujcie takiego miejsca......jak sie zapisac do klubu ?"

aska
Nov.14.2006
Ocena
4/5

"jesli nawet bunkier nie uciagnie jedynej sensownej galerii w miescie ,to juz bedzie skandal ! o co kurde chodzi ?sama sciema z tymi galeriami,kupa butikow z gadzetami,a teraz GALERIA KRAKOWSKA GALERIA KAZIMIERZ sralalala chyba ich wszystkich potuczylo,obciach,zadnych sensownych wystaw,wszedzie smierdzi starymi ludzmi......: ) a te muzea ? czy ktos sie za to w koncu zabierze,niby narodowe cos drgnelo z akcjami dla dzieci i co? pstro !kuniec kuncow,miasto z takim potencjalem kulturalnym,tyle uczelni wlacznie z ASP i taki obciach ,zadnych porzadnych galerii,niezaleznych etc...w takiej warszawce nie lep[iej ,ale jest przynajmniej Raster,tez sie skiepscil ale jest,jeszcze dycha.a co to za sciema z fundacja Turlej ?smierdzi mi to klopotami,miala byc galeria sztuku wspolczesnej i co pokaz`uja ? boznanska....."

mirka
Nov.03.2006
Ocena
3/5

"cos sie posciulo w bunkrze,wystawy jakies nijakies,brak pomyslu czy energi ? kto tam teraz rzadzi ? trzeba wymienic na cos swierzego jak przyschlo...."

katrka
May.31.2006
Ocena
3/5

"niedawno odkrylem ksiegarnie w bunkrze,rewelacja,znalazlem tam wszystko co mnie interesuje w sztuce,fantastyczny album Sasnal,Maciejowski,Bujnowski i wiele wiele innych.Ladnie bardzo Ladnie : )"

mariusz
Jul.02.2005
Ocena
3/5

"Boys Boys Boys ! Swietnie, z przekonaniem oceniam ze jest to najlepsza Bunkier galeria w miescie a prawdopodobnie w Polsce.Zawsze jak jestem w Krakowie zagladam tutaj i nigdy sie jeszcze nie zawiodlam.Pozdrawiam Bunkier Sztuki serdecznie, szkoda ze w Poznaniu nie ma takiej klasy galerii : ("

miranda
Jun.14.2005
Ocena
5/5