Instytut Francuski


Jeśli kochasz Francję, francuski film, muzykę czy literaturę musisz tu przyjść. Instytut Francuski w Krakowie to miejsce stworzone dla Ciebie. Możesz zostać członkiem Instytutu i korzystać z bogato zaopatrzonej biblioteki i mediateki - można tutaj wypożyczyć książki, płyty DVD i kasety VHS z francuskimi filmami, płyty CD z muzyką oraz francuskie czasopisma. Karta członkowska upoważnia także do bezpłatnego wstępu na francuskie filmy wyświetlane w środy w kinie Mikro. Instytut organizuje kursy językowe na wszystkich poziomach zaawansowania, a także przeprowadza egzaminy ze znajomości języka - Delf i Dalf. Jest to jedyny ośrodek egzaminacyjny w Małopolsce.

Historia Instytutu Francuskiego w Krakowie była dośc burzliwa: otwarty został w 1946 r., tuż po zakończeniu II wojny światowej, w pałacu książąt Lubomirskich. Trzy lata później francuscy wykładowcy Instytutu zostali deportowani przez władze komunistyczne, sam zaś Instytut zamknięto. Ponowne otwarcie nastąpiło dopiero w 1966 r., pod nazwą "Czytelnia francuska w Krakowie". Nazwę Instytut Francuski przywrócono w listopadzie 1979 r.

Instytut zmuszony był opuścić pałac Lubomirskich, jego nowa siedziba mieści się przy ul. Stolarskiej 15, w tym samym budynku, co Konsulat Francji. Od tej pory dyrektorem Instytutu jest konsul generalny Francji. Cel działania Instytutu pozostaje ten sam od początku jego istnienia: propagowanie wiedzy o Francji i jej kulturze poprzez nauczanie języka i cywilizacji, poprzez mediatekę oraz poprzez Centrum Informacyjne, dysponujące najnowocześniejszymi narzędziami komunikacji i informacji. Instytut spełnia swoje zadania również organizując we współpracy z miejscowymi ośrodkami kultury, rozmaite przedsięwzięcia kulturalne - seminaria, spektakle teatralne i baletowe, seanse kinowe, a także wystawy. Wśród głównych cyklicznych działań Instytutu trzeba wymienić "Listę Goncourtów: polski wybór" (nagroda literacka przyznawana przez studentów romanistyki z całego kraju, pod patronatem Akademii Goncourtów, wzorowana na Nagrodzie Goncourtów), uczestnictwo w Krakowskiej Wiośnie Baletowej, Krakowskich Targach Książki oraz organizację Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w języku francuskim.

Instytut Francuski in English

spis miejsc 2 3
opinie

Mapa

location:
Stare Miasto

adres:
ul. Stolarska 15

telefon:
4245300

fax:

EMAIL Instytut Francuski

Instytut Francuski strona



Kraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours

 


Bunkier Sztuki
Teatr Bagatela
Teatr Groteska
Kino Kijów
Muzeum Narodowe
e-zakopane.com
e-wroclaw.com

Instytut Francuski

"no wlasnie. nie ma co oceniac. w trosce o dobro zainteresowanych i w celu popularyzowania kultury francuskiej chyba powinno znalesc sie tu wiecej informacji?"

chatonek
14.03.2008
Ocena
3/5

"Nie ma czego oceniać, bo nie ma strony i żadnych informacji o wydarzeniach w Instytucie np. 5 grudnia 2007 r.odbył się podobno wernisaż wystawy malarstwa, którą chciałabym obejrzeć, ale nie wiem, kiedy jest czynna."

Maria
09.12.2007
Ocena
3/5

"chcialam tylko napisac ze ejstem rozczarowana poziomem jakoscia i iloscia umeiszczanych informacji na stronie intytutu kilka stron troche w przebudowie brak wiadomosci i bierzacych wydarzen nie mowiac o archiwum :( smutne bo bardzo potrzebne mi sa takie wiadomosci"

kacec
25.01.2007
Ocena
3/5

"skandal!!!!!!!taka poważna instytucja a robi sobie .........Czy ktoś wreszcie zajmie się"stroną" w przebudowie???????"

zdegustowana
02.01.2007
Ocena
1/5

"strona instytutu jest cały czas w budowie??????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

Marta
31.12.2006
Ocena
1/5