Dom Jana Matejki


Muzeum najwybitniejszego polskiego malarza doby historyzmu mieści się na ul. Floriańskiej - najbardziej popularnej i tłocznej ulicy Krakowa. Ulokowane jest w autentycznym domu rodzinnym mistrza. Codziennie można w nim zwiedzić bogatą ekspozycję, która prezentuje zarówno prace z okresu młodzieńczego artysty jak i te późniejsze z okresu dojrzałego. Jan Matejko to również wspaniały kolekcjoner. W swoim domu zgromadził dużą kolekcję różnorodnych zabytkowych przedmiotów, które służyły mu jako rekwizyty malarskie m.in.: złotnictwo, ceramikę, militaria, narzędzia tortur i tkaniny. W muzeum oprócz stałej ekspozycji organizuje się wystawy czasowe, które popularyzują nieznane szerzej aspekty życia i twórczości artysty. Ponadto w Domu Jana Matejki prowadzona jest działalność edukacyjno-oświatowa: lekcje muzealne oraz cykl wykładów "Czwartki u Matejków".

Z powodu prac remontowych Dom Jana Matejki jest nieczynny do odwołania.

Dom Jana Matejki in English

spis miejsc 2 3
opinie

Mapa

location:
Stare Miasto

adres:
ul. Floriańska 41

telefon:
012 4335963

fax:
4312373

EMAIL Dom Jana Matejki

Dom Jana Matejki stronaKraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours

 


Bunkier Sztuki
Teatr Bagatela
Teatr Groteska
Kino Kijów
Muzeum Narodowe
e-zakopane.com
e-wroclaw.com

Dom Jana Matejki

"Byliśmy tam 26.09.2009, zatem tuż po otwarciu. Hasło Matejko-reaktywacja zaostrzyło apetyt. Pisano o nowej formule, multimediach itd. Wyszło, niestety, po polsku. Po prostu odświeżono wnętrza. Projektor w pracowni to za mało, by chwalić się "multimedialnością". Siermiężny sklepik z pamiątkami... Dyrekcja powinna popracować nad uatrakcyjnieniem oferty korzystając np. z doświadczeń Muzeum Powstania Warszawskiego (gadżety do wzięcia z sali - zdjęcia, minireprodukcje, krótkie notki-ciekawostki z życiorysu, parasol do kupienia w sklepiku niech ma formę parasola z epoki, sprzedawać kopie okularów Matejki, ołówki, długopisy, pióra z jego podpisem, notesy, szkicowniki, słowem GADŻETY z motywem blisko i czytelnie związanym z Matejką (autograf, podobizna, fragment dzieła)."

matt77
27.09.2009
Ocena
2/5

"Po dwuletnim remoncie Dom Jana Matejki Muzeum Narodowe znowu zaprasza. W kamienicy przy ul. Floriańskiej 41, czyli w rodzinnym domu artysty, wiele się zmieniło – i nie chodzi tylko o odkrycie w jednej z sal na III piętrze polichromii, którą można teraz zobaczyć. Przede wszystkim nowa jest aranżacja ekspozycji, dzięki której poznajemy Matejkę od strony prywatnej i zawodowej: jako męża i ojca, studenta, malarza i pedagoga, podróżnika, kolekcjonera, prekursora konserwacji zabytków. Muzeum Narodowe organizuje też warssztaty dla dzieci w Domu Matejki oraz wznawia cykl spotkań Czwartki u Matejków."

pola
15.09.2009
Ocena
5/5

"Jan Matejko najsłynniejszy malarz na świecie którego nabardziej lubię nigdy w życiu nie pogodzę się z tym że Jan Matejko juz nie żyje w takich młodych latach już Boze mi go zabrałeś ale dziękuje ci że mi go dałeś ."

ola kowalska
Nov.06.2006
Ocena
5/5