Tarnów

Tarnów to miasto w południowej Polsce w województwie małopolskim, położone nad rzeką Białą. To właśnie tutaj czuć tą specyficzną, galicyjską atmosferę, którą nie spotkasz nigdzie indziej. Ten klimat tworzą m.in. uliczki w średniowiecznym planie, gotyckie i renesansowe budowle, fragmenty murów obronnych, wszystko, co sprawia, że właśnie ten gród wyróżnia się spośród innych na południu Polski.

Miasto to należy do najpiękniejszych w Polsce, ale pracowało na to od wielu, wielu lat. Dbając o swoje historyczne i naturalne walory. Uwypuklając je, kreując swój wizerunek, Tarnów może dzisiaj śmiało konkurować z innymi, kulturalnymi centrami naszego pięknego kraju.

Tarnów to drugie, po mieście Kraków, skupisko zabytków w południowej Plsce. Są pewne pola, na których właśnie to miasto jest bezkonkurencyjne. Nie mogłoby takie być, gdyby nie szereg turystyczno - kulturalnych atrakcji.
Tarnowska Starówka należy do najpiękniejszych w Polsce. Wędrując uliczkami Tarnowa, podziwiasz renesansowe kamieniczki w Rynku, Dom Mikołajowski, Ratusz, przepiękne pomniki nagrobne w Bazylice Katedralnej.
W regionie tarnowskim, w Stryszowie, znajduje się najstarszy kościół drewniany w Małopolsce - piękny zabytek architektury drewnianej.
Zalipie to mała wieś, w której istnieje ok. 30 zagród, w których ściany budynków mieszkalny zdobią ornamenty kwiatowe i malowane dekoracje. To jedyny tego typu obiekt w sięgającej daleko okolicy.
Tarnów znany jest z szeroko rozbudowanych fortyfikacji i bram obronnych, które wyróżniały dawno temu i wyróżniają go dalej na mapie zabytkowych grodów. Obronne budowle chroniły umieszczony w centrum historyczny zamek, jak ten, renesansowy który otrzymał właściwy wygląd za panowania Pawła Kmity.

Region tarnowski to również ciekawy rezerwat przyrody, w którym znajdziemy malownicze grupy skał z piaskowca ciężkowickiego, układające się w formy sprawiające wrażenie ruin grodu. Rezerwat przyrody nieożywionej znajduje się w miejscowości Ciężkowice.
Region tarnowski to jednak nie tylko atrakcje turystyczno-zabytkowe. "Unia Tarnów" to zespół, który wiedzie prym na mistrzostwach żużlowych. Uzyskał tytuł Drużynowego Mistrza Polski dwukrotnie w 2004 i 2005 roku. Ponadto w 2005 roku zajął pierwsze trzy miejsca w konkursie na Indywidualnego Mistrza Polski.
To wielokulturowe miasto, zamieszkiwane przez Polaków, ¯ydów, Niemców, Ukraińców, Szkotów, Cyganów, Austriaków, to również Polska Stolica Komedii. Właśnie tutaj organizowany jest pa¼dziernikowy Międzynarodowy Festiwal Komedii.
Wiele się tu dzieje i wiele będzie się dziać, dlatego jeśli jeszcze nie dotarłeś do Tarnowa to nie pozostaje nic innego tylko szybko to nadrobić.

Przed wyjazdem, zapoznaj się z podstawowymi wiadomościami na temat tego miasta, które znajdziesz na www.it.tarnow.pl - prawdziwe kompendium wiedzy o Tarnowie.Kraków Hotele

 


Wrocław
Warszawa
Kraków

dodaj komentarz

"beznadzieja"

kiki
27.10.2014
Ocena
1/5

"Trafiłam do Tarnowa z okazji poszukiwań genealogicznych i bardzo się cieszę, że mam pretekst żeby poznać miasto bliżej (wcale nie bardzo głęboko ta genealogia, dziadek się tam urodził). Co ciekawe w czasie tychże poszukiwań natknęłam się na miasto, dość zbliżone charakterem, Jelec w Rosji (na płd. od Moskwy 400 km). Właśnie się tam wybieram (czytam o Jelcu i stąd to porównanie). Oba miasta mają dzisiaj zbliżoną liczbę mieszkańców (ok. 120 tys.), zbliżoną powierzchnię (ok. 70 km2), i .. bardzo podobną historię, zwłaszcza w II połowie XIX wieku (rozwój handlu po uruchomieniu linii kolejowej) - stąd podobny rodzaj zabudowy, tej XIX-wiecznej (ładnie to wygląda jak się porównuje stare karty pocztowe z obu miast). Gdzie Tarnów, a gdzie Jelec? W Polsce mało kto wie gdzie to miasto. A jednak! £ączy je nie tylko "moja" genealogia, jak się okazało. Oba to przykłady miast, których bogactwem jest dzisiaj HISTORIA. A może raczej ludzie, którzy są na nią wrażliwi i potrafią eksponować to bogactwo (ukłony dla p. Bartosza)."

Lucja
08.08.2009
Ocena
3/5

"zwiedziłam wiele miast, szczerze to jestem bardzo zaskoczona tym,że tak mało wiadomo ludziom o tym mieści ;/ Razem z mężem myślimy o przeprowadzce na stałe do Tarnowa;) pozdrawiam wszystkich mieszkańców^^"

kinga
03.01.2009
Ocena
5/5

"PRZEPIęKNE MIASTO !!! WYJ¡TKOWE I BARDZO KOCHANE !!!"

PAWE£
10.07.2008
Ocena
5/5

"Mialem okazje spedzic pewien dluzszy czas w PIEKNYM TARNOWIE! Teraz obecnie mieszkam w Irlandii,uwierzcie mi to nie to samo!. Ale ja wroce i to wlasnie do TARNOWA! Cos w tym miescie jest,cos co mnie fascynuje. Kilka slow do rzadzacych: dbajcie o to miasto ,WARTO!!!!!!!!!"

Andrzej 30
22.04.2008
Ocena
5/5

"Tarnów to bardzo ładne miasto, pełne atmosfery galicyjskiej. Zapraszam do Tarnowa - słynnego grodu Tarnowskich Leliwitów. Tarnów to najpiękniejsze miasto w Małopolsce, a kto choć raz zobaczy Tarnów nie oprze się jego urokowi. W pamięci pozostanie zwiedzającemu obraz miasta, do którego będzie odtąd tęsknić."

Paweł
17.04.2008
Ocena
3/5

"tarnow to najpiekniejsze miasto na swiecie urodziłam sie w nim i mieszkałam przez 20 lat a terz mieszkam w Dabrowie Gorniczej ale się nie przyzwyczaiłam chociaż zyję tu juz 23 lata"

jola
26.12.2007
Ocena
5/5

"dziekuje bardzo za informacje, niebawem odwiedze wasze piekne miasto ! pozdrawiam"

magda
08.06.2007
Ocena
5/5

"Subiektywnie najlpesze restauracje w Tarnowie: KE MORO (ul. Zydowska)- cygańska, przepyszne i duże porcje Tatrzańska (ul. Krakowska 1) Pasaż (Pasaz Tertila) Impresja (Rynek 12) 3 Slonca (Rynek 16) Bristol (Krakowska 9) Cristal Park (dzielnica Mościce, Traugutta) Willa Krzyska (Krzyska 52b) "

Tarnowianin
06.06.2007
Ocena
3/5

"mozecie mi polecic jakies dobre restauracje w tarnowie ?, jade tam na wernisaz i chcialam zaprosic rodzine do dobrej restauracji....."

magda
29.05.2007
Ocena
5/5

"z Kraskowa do tarnowa najlepiej pociągiem. W ciągu doby jesty ich ok. 40 od osobowych (13 PLN) po pośpieszne (20 PLN) i expressy (w promocji LAST MINUTE 11 PLN). POdróz trwa od 60 minut do 85. Autobusy jeżdzą ok. 2 godziny. więcej informacji o Tarnowie i regionie na www.it.tarnow.pl "

do Pytajacego
27.05.2007
Ocena
5/5

"Jeszcze nie byłem, więc musze to szybko nadrobić - jak jest z cenami, jak do jechać do Tarnowa z Krakowa - są jakieś busy?"

pytający
21.05.2007
Ocena
3/5

"tu sie urodzilam i tu najbardziej lubie powracac z podrozy ! dla mnie to najpiekniejsze miasteczko na ziemi ! po nowym wisniczu oczywiscie : )"

sylvia
19.05.2007
Ocena
5/5

Krakw hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Krakw Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515