Tarnów

Tarnów to miasto w południowej Polsce w województwie małopolskim, położone nad rzeką Białą. To właśnie tutaj czuć tą specyficzną, galicyjską atmosferę, którą nie spotkasz nigdzie indziej. Ten klimat tworzą m.in. uliczki w średniowiecznym planie, gotyckie i renesansowe budowle, fragmenty murów obronnych, wszystko, co sprawia, że właśnie ten gród wyróżnia się spośród innych na południu Polski.

Miasto to należy do najpiękniejszych w Polsce, ale pracowało na to od wielu, wielu lat. Dbając o swoje historyczne i naturalne walory. Uwypuklając je, kreując swój wizerunek, Tarnów może dzisiaj śmiało konkurować z innymi, kulturalnymi centrami naszego pięknego kraju.

Tarnów to drugie, po mieście Kraków, skupisko zabytków w południowej Plsce. Są pewne pola, na których właśnie to miasto jest bezkonkurencyjne. Nie mogłoby takie być, gdyby nie szereg turystyczno - kulturalnych atrakcji.
Tarnowska Starówka należy do najpiękniejszych w Polsce. Wędrując uliczkami Tarnowa, podziwiasz renesansowe kamieniczki w Rynku, Dom Mikołajowski, Ratusz, przepiękne pomniki nagrobne w Bazylice Katedralnej.
W regionie tarnowskim, w Stryszowie, znajduje się najstarszy kościół drewniany w Małopolsce - piękny zabytek architektury drewnianej.
Zalipie to mała wieś, w której istnieje ok. 30 zagród, w których ściany budynków mieszkalny zdobią ornamenty kwiatowe i malowane dekoracje. To jedyny tego typu obiekt w sięgającej daleko okolicy.
Tarnów znany jest z szeroko rozbudowanych fortyfikacji i bram obronnych, które wyróżniały dawno temu i wyróżniają go dalej na mapie zabytkowych grodów. Obronne budowle chroniły umieszczony w centrum historyczny zamek, jak ten, renesansowy który otrzymał właściwy wygląd za panowania Pawła Kmity.

Region tarnowski to również ciekawy rezerwat przyrody, w którym znajdziemy malownicze grupy skał z piaskowca ciężkowickiego, układające się w formy sprawiające wrażenie ruin grodu. Rezerwat przyrody nieożywionej znajduje się w miejscowości Ciężkowice.
Region tarnowski to jednak nie tylko atrakcje turystyczno-zabytkowe. "Unia Tarnów" to zespół, który wiedzie prym na mistrzostwach żużlowych. Uzyskał tytuł Drużynowego Mistrza Polski dwukrotnie w 2004 i 2005 roku. Ponadto w 2005 roku zajął pierwsze trzy miejsca w konkursie na Indywidualnego Mistrza Polski.
To wielokulturowe miasto, zamieszkiwane przez Polaków, Żydów, Niemców, Ukraińców, Szkotów, Cyganów, Austriaków, to również Polska Stolica Komedii. Właśnie tutaj organizowany jest październikowy Międzynarodowy Festiwal Komedii.
Wiele się tu dzieje i wiele będzie się dziać, dlatego jeśli jeszcze nie dotarłeś do Tarnowa to nie pozostaje nic innego tylko szybko to nadrobić.

Przed wyjazdem, zapoznaj się z podstawowymi wiadomościami na temat tego miasta, które znajdziesz na www.it.tarnow.pl - prawdziwe kompendium wiedzy o Tarnowie.Kraków Hotele

 


Wrocław
Warszawa
Kraków

dodaj komentarz

"beznadzieja"

kiki
27.10.2014
Ocena
1/5

"Trafiłam do Tarnowa z okazji poszukiwań genealogicznych i bardzo się cieszę, że mam pretekst żeby poznać miasto bliżej (wcale nie bardzo głęboko ta genealogia, dziadek się tam urodził). Co ciekawe w czasie tychże poszukiwań natknęłam się na miasto, dość zbliżone charakterem, Jelec w Rosji (na płd. od Moskwy 400 km). Właśnie się tam wybieram (czytam o Jelcu i stąd to porównanie). Oba miasta mają dzisiaj zbliżoną liczbę mieszkańców (ok. 120 tys.), zbliżoną powierzchnię (ok. 70 km2), i .. bardzo podobną historię, zwłaszcza w II połowie XIX wieku (rozwój handlu po uruchomieniu linii kolejowej) - stąd podobny rodzaj zabudowy, tej XIX-wiecznej (ładnie to wygląda jak się porównuje stare karty pocztowe z obu miast). Gdzie Tarnów, a gdzie Jelec? W Polsce mało kto wie gdzie to miasto. A jednak! Łączy je nie tylko "moja" genealogia, jak się okazało. Oba to przykłady miast, których bogactwem jest dzisiaj HISTORIA. A może raczej ludzie, którzy są na nią wrażliwi i potrafią eksponować to bogactwo (ukłony dla p. Bartosza)."

Lucja
08.08.2009
Ocena
3/5

"zwiedziłam wiele miast, szczerze to jestem bardzo zaskoczona tym,że tak mało wiadomo ludziom o tym mieści ;/ Razem z mężem myślimy o przeprowadzce na stałe do Tarnowa;) pozdrawiam wszystkich mieszkańców^^"

kinga
03.01.2009
Ocena
5/5

"PRZEPIĘKNE MIASTO !!! WYJĄTKOWE I BARDZO KOCHANE !!!"

PAWEŁ
10.07.2008
Ocena
5/5

"Mialem okazje spedzic pewien dluzszy czas w PIEKNYM TARNOWIE! Teraz obecnie mieszkam w Irlandii,uwierzcie mi to nie to samo!. Ale ja wroce i to wlasnie do TARNOWA! Cos w tym miescie jest,cos co mnie fascynuje. Kilka slow do rzadzacych: dbajcie o to miasto ,WARTO!!!!!!!!!"

Andrzej 30
22.04.2008
Ocena
5/5

"Tarnów to bardzo ładne miasto, pełne atmosfery galicyjskiej. Zapraszam do Tarnowa - słynnego grodu Tarnowskich Leliwitów. Tarnów to najpiękniejsze miasto w Małopolsce, a kto choć raz zobaczy Tarnów nie oprze się jego urokowi. W pamięci pozostanie zwiedzającemu obraz miasta, do którego będzie odtąd tęsknić."

Paweł
17.04.2008
Ocena
3/5

"tarnow to najpiekniejsze miasto na swiecie urodziłam sie w nim i mieszkałam przez 20 lat a terz mieszkam w Dabrowie Gorniczej ale się nie przyzwyczaiłam chociaż zyję tu juz 23 lata"

jola
26.12.2007
Ocena
5/5

"dziekuje bardzo za informacje, niebawem odwiedze wasze piekne miasto ! pozdrawiam"

magda
08.06.2007
Ocena
5/5

"Subiektywnie najlpesze restauracje w Tarnowie: KE MORO (ul. Zydowska)- cygańska, przepyszne i duże porcje Tatrzańska (ul. Krakowska 1) Pasaż (Pasaz Tertila) Impresja (Rynek 12) 3 Slonca (Rynek 16) Bristol (Krakowska 9) Cristal Park (dzielnica Mościce, Traugutta) Willa Krzyska (Krzyska 52b) "

Tarnowianin
06.06.2007
Ocena
3/5

"mozecie mi polecic jakies dobre restauracje w tarnowie ?, jade tam na wernisaz i chcialam zaprosic rodzine do dobrej restauracji....."

magda
29.05.2007
Ocena
5/5

"z Kraskowa do tarnowa najlepiej pociągiem. W ciągu doby jesty ich ok. 40 od osobowych (13 PLN) po pośpieszne (20 PLN) i expressy (w promocji LAST MINUTE 11 PLN). POdróz trwa od 60 minut do 85. Autobusy jeżdzą ok. 2 godziny. więcej informacji o Tarnowie i regionie na www.it.tarnow.pl "

do Pytajacego
27.05.2007
Ocena
5/5

"Jeszcze nie byłem, więc musze to szybko nadrobić - jak jest z cenami, jak do jechać do Tarnowa z Krakowa - są jakieś busy?"

pytający
21.05.2007
Ocena
3/5

"tu sie urodzilam i tu najbardziej lubie powracac z podrozy ! dla mnie to najpiekniejsze miasteczko na ziemi ! po nowym wisniczu oczywiscie : )"

sylvia
19.05.2007
Ocena
5/5

Kraków hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Kraków Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515