Krk Książka o Krakowie

Magdalena Kursa, Rafał Romanowski

Zero precli, zero Lajkonika, zero pretensjonalnego hasła "Magiczny Kraków". To pierwsza książka o Krakowie XXI wieku, pokazująca jego współczesną twarz. KRK to miasto nowoczesne, intrygująco smakowite. Z najgorętszą dzielnicą Europy - Kazimierzem. Pełne obleganych barów, przyciągających dziś do miasta silniej niż wiekowe zabytki. W dzisiejszym Krakowie mniej jest patyny, konserwy czy poezji śpiewanej. Więcej wymiany ze światem ożywczej energii i bezgłośnego szumu laptopów wykładanych na stolikach knajp Kazimierza. Mniej taktownego Wiednia, więcej krzykliwego i modnego Berlina. A wszystko w bezpośrednim sąsiedztwie przepełnionych ciszą, porażających pięknem miejsc i intymnych ścieżek, które chce się wciąż i wciąż na nowo wydeptywać.

Jak każda metropolia, Kraków porysowany jest setkami prywatnych szlaków, ścieżek, przyzwyczajeń. Z zaznaczonymi punktami skumulowanej energii: twórczej, knajpianej, towarzyskiej, erotycznej. Do wspólnego stworzenia takiej subiektywnej, mocno sensualnej mapy Krakowa, autorzy książki zaprosili dwadzieścia osób. Krakowian, którzy nie zamieniliby tego miasta na żadne inne, i osób z zewnątrz, które z Krakowem wiążą właśnie jakiś mocny epizod w swoim życiu. Grono rozmówców jest intrygujące. Od konstruujących bomby artystów po akordeonowych wojowników. Od krnąbrnych filmowców po pierwszą damę Internetu. Od niedowidzących didżejów po zakochanych w czołgach i samolotach rysowników. Łączy ich jedno - nie marudzą, że prawdziwe pieniądze i wyzwania czekają w Warszawie czy Londynie. Właśnie stąd - choć Kraków nie należy do miejsc oferujących błyskawiczne kariery - próbują podbić świat. Bo dzisiejszy Kraków uczestniczy w ciągłej wymianie globalnej energii.


Kraków XXI wieku napęczniał od turystycznego boomu. Odwiedzany przez miliony cudzoziemców, reklamowany w tysiącach turystycznych folderów, opisywany w setkach prasowych artykułów. Do niedawna krakowskie lotnisko (symbol KRK) z ledwie 500 tysiącami pasażerów rocznie lokowało się w czwartej dziesiątce portów Europy. Teraz KRK odprawia ponad trzy miliony pasażerów, a większość szanujących się linii lotniczych w Europie za punkt honoru stawia sobie otwarcie połączeń z Krakowem. Od kropek z symbolem KRK zaroiły się sieciowe mapy lotniczych przewoźników, naklejkami ze skrótem KRK obrandowano już miliony walizek na lotniskach, ciekłokrystaliczne literki KRK wyświetlają się na ekranach arrivals/departures w poczekalniach portów w Monachium, Londynie, Frankfurcie, Paryżu, Wiedniu. Krk nie znaczy "Kraków w skrócie". Krk to raczej piktogram. Znak, który widzisz na lotnisku, i który - dopóki tu nie przylecisz - nie daje ci spokoju!Kraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours
Cracow Life Poster
Mamy Mapkę!!!

 


dodaj komentarz

"A na stronie www.ksiazkaokrakowie.pl podanym na okladce pojawia się blog o Harrym Poterze, na dodatek po rosyjsku ;)"

KRK
19.07.2010
Ocena
5/5

"Już dawno nie czytałam tak świetnej książki o Krakowie. Z dala od opisów przewodnikowych, ukazuje same smaczki o których większość z nas nawet nie wie. Godna polecenia, dla tych co szukają nietuzinkowych pozycji."

Magda
31.05.2009
Ocena
3/5

"Kraków jest niesamowitym miastem i trudno wyróżniać w nim miejsca szczególne. Zawsze pominie się coś godnego uwagi. Ja swoich gości zawsze prowadzę tą samą trasą - od Rynku na Wawel, a potem prosto na Kazimierz. Wybieram zawsze Planty od strony ulicy świętej Gertrudy. Tam, w przeciwieństwie do Plant po drugiej stronie miasta, można znaleźć od czasu do czasu jakąś wolną ławkę. Jeżeli ktoś ma ochotę dobrze zjeść, to koniecznie musi wybrać się do jadłodajni U Stasi na Mikołajskiej. Chodzę tam na obiady już od czasów studenckich. To miejsce zawsze słynne było ze względu na długie kolejki chętnych. Można tam spotkać absolutnie każdego - studentów, emerytów, aktorów, artystów. To bardzo krakowskie miejsce."

Andrzej Grabowski
04.11.2007
Ocena
4/5

"dzieki, fajna niezle sie usmialam, dobre fotki !"

jolka
16.05.2007
Ocena
4/5

"książka będzie od 10 maja, proponuję szukac dopiero wtedy. polecam tez strone www.ksiazkaokrakowie.pl :) pozdrawiam"

magda
09.05.2007
Ocena
3/5

"gdzie mozna kupic ta ksiazke ? szukalam wczoraj w ksiegarniach i nic ......."

olasz
09.05.2007
Ocena
3/5

Kraków hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-krakow.com 2004-2014 | Kraków Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515