Uczysz się, studiujesz, mieszkasz lub pracujesz w Krakowie, nie masz jednak stałego meldunku. Żeby oddać swój głos w zbliżających się wyborach samorządowych musiałbyś wracać do siebie do domu, nie masz jednak na to czasu i okazji, jest dość konkretnie napięty, nic straconego.
Wyjście z tej sytuacji nie musi być trudne ani skomplikowane.
Osoba chcąca zagłosować na wyborach musi jedynie udać się do wydziału spraw administracyjnych, konkretnie do referatu ewidencji ludności i dopisać się do rejestru wyborców. Powinna
pokazać np. legitymację studencką czy umowę o pracę. Po dopisaniu danej osoby do rejestru wyborców urząd wysyła automatycznie informację o tym do miejsca zameldowania takiej osoby, dzięki czemu nie może dojść do takiej sytuacji, że osoba ona głos dwa razy.
W Krakowie istnieją przypadki dopisywania do rejestru wyborców, jednak na razie nie w liczbie masowej.
Niezameldowani mieszkańcy mogą dopisywać się do rejestru do 10 listopada. W wydziale spraw administracyjnych wypełniamy wniosek z danymi dotyczącymi naszego stałego adresu, adresu zameldowania orazu PESELU. Urzędnik spisuje od nas jeszcze kilkuzdaniowy protokół, pytaj o długość pobytu w Krakowie, pracę i ewentualny meldunek w przyszłości.
Jeśli więc czujesz, że musisz spełnić swój obywatelski obowiązek, wiesz jednak, że nie będziesz w stanie wrócić do domu, aby zagłosować, masz szansę to zrobić. |