Kraków Niusy

niusy home
spis wiadomości

Eros Bendato Mitoraja na stałe w Krakowie

Igor Mitoraj chce podarować Krakowowi jedną ze swoich rzeźb. Miałby to być "Eros bendato," odlew z brązu przedstawiający zabandażowaną głowę mężczyzny. Teraz władze miasta zastanawiają się, gdzie go ulokować - pisze Magdalena Kursa na łamach Gazety Wyborczej.

Rzeźba była już eksponowana w Krakowie podczas ubiegłorocznej wystawy prac artysty na krakowskim Rynku. Sprowadzenie tych rzeźb pod Sukiennice budziło sporo kontrowersji - zwłaszcza wśród części historyków sztuki, którzy giganty Mitoraja określali mianem "monstrualnego kiczu". Jeszcze większa wrzawa wybuchła, gdy pojawiła się informacja, że jedna z rzeźb ma szansę pozostać w Krakowie na zawsze. Początkowo mówiło się, że miasto będzie musiało zapłacić ok. 400 tys. zł, aby pokryć tzw. koszty własne artysty. Z ostatnich informacji prezydenta Majchrowskiego wynika, że Kraków otrzyma odlew za darmo.

Gdzie powinno stanąć dzieło Mitoraja? Prezydent wspomina o Małym Rynku, który planuje się uporządkować i zlikwidować istniejący tam parking, ale jest otwarty na inne propozycje. Artysta zapewnia, że nie obrazi się na żadne miejsce, choćby na peryferiach.

Source: Gazeta Wyborcza, ds

15.06.2005
 


Kalendarium najciekawszych wydarzeń w styczniu 2020
#21 stycznia: Otwarcie Galerii Jerzego Dudy-Gracza w NCK. #23 stycznia - 12 lutego: Festiwal Opera Rara. #Lodowiska w Krakowie: Na łyżwach m...


Cafe Avanti

reviewed on 23.12.2019
"Avanti, polecam pyszne wypieki oraz pobudzajacaja kawa ;-)..."
napisz własną opinię


Kraków - dojazd
Kraków - komunikacja
wyszukiwarka