Teatr Łaźnia Nowa


W 1996 r. Bartosz Szydłowski, student reżyserii PWST, z grupą przyjaciół założył teatr na Kazimierzu. Pierwszym lokalem teatru była zrujnowana piwnica przy ul. Paulińskiej, w której przed wojną mieściła się łaźnia. Stąd wzięła się nazwa teatru. W odgruzowanej własnymi rękami piwnicy członkowie stowarzyszenia organizują spektakle, wystawy, koncerty, pokazy filmów, spotkania, dyskusje, spektakle muzyczne, projekty multimedialne. Pierwszym spektaklem wystawionym w Łaźni jest "Ryszard III" Szekspira. W Łaźni wystąpili także performerzy z Niemiec oraz odbyły się warsztaty z Norwegami na temat czasu i przestrzeni w teatrze. W 2000 r. o Łaźni było już bardzo głośno. Stowarzyszenie zorganizowało siedemdziesiąte urodziny Mrożka, Miesięcznik "Teatr" wymienił ją wielokrotnie - zwłaszcza dominuje ona w rankingu "najlepsi z najlepszych", "Rzeczpospolita" napisała, że zrealizowany w Łaźni spektakl "Kurt Weil czyli o samotności kobiet" jest wydarzeniem artystycznym roku, a Bartosz Szydłowski został nominowany do "Paszportu" Polityki. W tym roku zrealizowano także projekt Katharsis, w ramach którego odbyły się spotkania z osobistościami różnych środowisk artystycznych, religijnych i akademickich (L. Kolankiewicz, K. Lupa, ojciec J. A. Kłoczowski, Rabin S. Pecaric, prof. M. Sugiera, prof. E. Miodońska-Brookes). W 2001 doszło do podpisania trzyletniego porozumienia Łaźni z Miastem Kraków, na jego mocy władze zobowiązały się wspierać wszystkie przedsięwzięcia stowarzyszenia. Łaźnia gościła m. in. we Lwowie, Kijowie i Warszawie, brała udział w festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie, Teatralnych Spotkaniach Gliwickich, Festiwalu Unithea we Frankfurcie. Realizowała także swoje kolejne projekty, w tym cykl koncertów i warsztatów muzycznych oraz I edycję Festiwalu "Geniusz loci", który od tamtej pory organizowany jest każdego roku. Od 1 stycznia 2005 Stowarzyszenie Teatralne Łaźnia zmieniło miejsce, nazwę i jest teatrem miejskim: Teatr Łaźnia Nowa mieści się teraz na os. Szkolnym w Nowej Hucie i znowu działa pełna parą.

Teatr Łaźnia Nowa in English

spis miejsc 2 3
opinie

Mapa

location:
Nowa Huta

adres:
os. Szkolne 25

telefon:
4250320

fax:
4250321

EMAIL Teatr Łaźnia Nowa

Teatr Łaźnia Nowa stronaKraków Hotele
Krakow Hotels
Apartamenty
Krakow Tours

 


Bunkier Sztuki
Teatr Bagatela
Teatr Groteska
Kino Kijów
Muzeum Narodowe
e-zakopane.com
e-wroclaw.com

Teatr Łaźnia Nowa

"hajko, głuptas jesteś i niereformowalny... przyjdź do tego miejsca i złap świeżą energię... dla mnie Łaźnia jest naprawdę mijescem otwartym i mocno zaskakującym."

elemeledudki
20.03.2009
Ocena
3/5

"Chciałem Wam polecić świetną sztukę Odpoczywanie, którą udało mi się obejrzeć w trakcie Festiwalu Wyspiański Wyzwala. Sceny są bardzo wzruszające, a w to wszystko wplecione zostało wiele intryg krążących wokół postaci Wyspiańskiego. Słyszałem, że pod koniec stycznia będzie okazja, żeby zobaczyć spektakl. Ja napewno zrobię to ponownie :)"

Karolek
14.01.2008
Ocena
5/5

"super spektakle, klimat miejsca swietny. Naprawde polecam. Wazne miejsce liczace sie nie tylko w Kraku,ale i w calej Polsce."

kika
09.08.2007
Ocena
5/5

"e tam przereklamowany ten teatrzyk, jest na czasie bo huta wogole jest cool teraz i ci sciemniaja bo chca kase od wladzy wyciagnac niby na kulture, miernota, ludowy to juz jest cos "

hajko
09.03.2007
Ocena
3/5